Poznejte kouzlo řízkování a rozšiřte svoji domácí džungli

Řízkování je nejpopulárnější a nejjednodušší způsob množení rostlin. Využít ho můžete i bez předchozích zahradnických zkušeností. Proč utrácet za nové rostliny, když si ty nejmilejší můžete vypěstovat od kořínku sami? Jak na to, radí majitelka originálního autorského květinářství Zahrada na niti Lenka Hrubá.

„Existuje více způsobů, jak na řízky. Můžete je dělat ze stonku, z listu i z kořene, každá rostlina ale vyžaduje jiný přístup,“ vysvětluje Lenka Hrubá. Do začátku však radí obrnit se trpělivostí, protože některým rostlinám to opravdu trvá, než zakoření. Řízkování také nezaručuje 100% úspěšnost. I tak je to ale jednoduchý způsob, jak si vypěstovat vlastní rostliny.

  • Řízky ze stonku: fíkusy, monstery, maranty, sukulenty.
  • Listové řízky: africká fialka, tchýnin jazyk nebo oblíbená tlustice vejčitá.
  • Kořenové řízky: oblíbená pilea a některé trvalky, zejména ty s dužnatými kořeny.

Na co si dát při řízkování pozor?

Dvakrát měř, jednou… řež

Ostré a čisté nástroje jsou základ, připravte si proto dobrý nůž, žiletku nebo nůžky. „Tupým nástrojem byste řízek poškodili, špatně by sál vodu a snížili byste pravděpodobnost jeho uchycení,” varuje Lenka Hrubá.

U stonkových řízků je třeba získat takzvané „kolínko“, ze kterého list vyrůstá. Najděte správnou část stonku a seřízněte ho. Ideální je odebírat řízek z vrcholu rostliny, se třemi až čtyřmi listy.

A co dál?

Po odebrání odstraňte řízku spodní listy a umístěte ho do vody nebo substrátu. Stát by v nich měl pouze holý stonek – navlhlé listy by totiž začaly brzy uhnívat a stal by se z nich zdroj nebezpečných plísní. Ujistěte se, že je ve vodě především kolínko, ze kterého vám následně budou vyrůstat kořeny. „Pokud sázíte rovnou do substrátu, vytvořte v něm malou jamku, do které stonek zasunete, substrát jemně přitlačte okolo a dbejte na to, aby byl dostatečně vlhký. Osobně s ním mám dobrou zkušenost u kořenění vánočních kaktusů, rhipsalisů či filodendronů,“ doporučuje Lenka Hrubá.

Lepšímu zakořenění nové rostliny přispěje i vyšší vzdušná vlhkost a teplota. Těch dosáhnete použitím perforované fólie, seříznutou PET lahví, zavařovačkou nebo profesionálnějším pokojovým miniskleníčkem, kterými řízek přiklopíte. Nezapomeňte kryt čas od času odklopit, aby se sazenice nezapařily a mohly se trochu „otužit“. Jakmile rostlina dostatečně prokoření, přesaďte ji do větší nádoby.

Tip navíc: Rašeliník

Oblíbenou variantou je kořenění v Rašeliníku. „Sphagnum cristatum“ je mech s velmi dobrými absorpčními vlastnostmi a oceníte ho zejména u řízků, kterým se nedaří zakořenit a ve vodě i substrátu uhnívají. Rašeliník nejdřív namočte do vody, aby dobře navlhl. Pak do něj už můžete zabalit řízek a uložit ho do miniskleníku nebo třeba přiklopit sklenicí. Použití krytu je v tomto případě nutné, protože rašeliník má tendenci opravdu rychle vysychat,“ upozorňuje Lenka Hrubá.

Výhody řízkování:

  • Jednoduchý způsob množení, který zvládne i úplný začátečník.
  • Nepotřebujete drahé speciální pomůcky.
  • Nové rostliny jsou geneticky shodné s mateřskou rostlinou.

Máte vybráno, ze které pokojovky vypěstujete malou kopii? Řízkování je nejjednodušší způsob, který můžete vyzkoušet i sami doma. Nově vypěstované kousky si můžete nechat, věnovat někomu jako originální dárek nebo se s nimi třeba zúčastnit jedné z Rostlinných štafet.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.