Praktické tipy, jak vytvořit stylový monochromatický interiér

Studnice kreativních nápadů, jak barevně stylizovat domácnost, je zdánlivě nevyčerpatelná. K často opomíjeným designovým kreacím patří jednobarevný neboli monochromatický interiér. Těží z efektu jedné barvy a dokáže prostor neuvěřitelně zútulnit. Níže najdete tipy, jak jej vytvořit doma.

Mezi jakými barvami vybírat?

S jednobarevnou výmalbou pokojů mají bohaté zkušenosti malíři Olomouc z řemeslnického cechu EKOMPLEX. Nejčastěji používají bílou, černou, šedou a hnědou, přičemž klasikou je kombinace černé a bílé, která jde v tandemu s širokým spektrem šedých odstínů.

Odborníci na malířské práce však jedním dechem dodávají, že monochromatický interiér může stavět i na jiných barvách. Velmi hezky může vypadat zelená či modrá.

Černá má být akcentová

Pokud vašim očím lahodí minimalismus, pravděpodobně nakonec vsadíte na jednoduchou a přitom elegantní kombinaci černé a bílé. A je to právě akcentová černá, která může rafinovaně zvýraznit některá důležitá místa v místnosti – většinou se v interiéru objevuje na nábytku, například v podobě sedačky, jídelního stolu nebo konferenčního stolku.

Preferujte střídmost a harmonii

Kombinace černé a bílé není oblíbená náhodou, obě barvy totiž nabízí vlastnosti, které se při vzájemném propojení perfektně doplňují. Bílá interiéru přidává na vzdušnosti a prostornosti, je harmonická, klidná a pohodová – a proto pozitivně působí na psychiku. Díky černé se do prostoru dostane střízlivost a umírněnost.

Jak ale vypadá ideální poměr bílé a černé? Kýženého efektu snadno dosáhnete například správně namixovaným nábytkem. Jedinečnou vizuální podívanou dokáže sehrát černá sedačka s bílými křesly, případně jednobarevná sestava s kontrastním konferenčním stolkem. V jídelně pak můžete nakombinovat bílý stůl a černé židle.

Nezapomeňte na dekorace a neutrální šedou

V monochromatickém interiéru nesmí chybět citlivě zvolené dekorace, které poslouží jako akcenty. Může se jednat o černobílé fotografie, kresby, ale i jiné dekorační předměty – všechny samozřejmě ze striktně definované množiny odstínů.

A pokud vám z nějakého důvodu nesedí černá, nebojte se jí částečně nahradit za neutrální šedou. Je elegantní, nenápadná a jednoduše z ní vytvoříte pozadí pro výraznější bílé prvky.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.