Prodej bytů v Brně – magická hranice 100 tisíc Kč/m2 byla překonána. Poptávka je přesto rekordní

Statistické údaje týkající se prodeje bytů v Brně hovoří poměrně jasnou řečí. Uskutečněných transakcí je letos zdaleka nejvíce za posledních šest let. A ceny? Ty jsou už více méně srovnatelné s dosud nejdražší Prahou.

Pokud si pravidelně procházíte nabídky umístěné na realitních webech, pak jste si jistě všimli, kolik vlastníci brněnských bytů za svoje nemovitosti požadují. Průměrná částka za metr čtvereční nedávno překonala magickou metu 100 tisíc za metr čtvereční podlahové plochy. U novostaveb byla tato hranice pokořena dokonce už někdy počátkem května. Hledáte ve městě bydlení? Pak si pospěšte! Konec zdražování se totiž zdá být v nedohlednu. Nebo věříte, že snad existuje cokoliv, co by mohlo dlouholetý růst cen konečně zastavit?

Rekordní prodeje bytů v Brně

Poptávka po rezidenčních nemovitostech je v Brně stabilně vysoká už dlouhou řadu let. Množství bytů, které se tu každoročně prodá, je však limitováno jak nedostatečnou výstavbou, tak čím dál vyššími cenami. Přesto se letošní rok zřejmě do statistik zapíše jako nadprůměrný. Jen ve druhém čtvrtletí totiž ve městě změnilo majitele více než 500 bytových jednotek, což je nejvíce od roku 2016. A čísla by mohla být ještě o poznání vyšší, protože potenciálních kupců je stále dost a to jak z řad “běžných” občanů, tak mezi velkými investory. Staví se však žalostně málo. Obzvláště rozsáhlé developerské projekty jsou tím, co realitní trh v Brně a blízkém okolí silně postrádá. A tak ceny rostou a bytů se nedostává, čímž trpí především lidé s průměrnými nebo ještě nižšími příjmy.

5 hlavních důvodů rostoucích cen

Důvodů, které ženou ceny bytů do extrémních výšek, je celá řada. Některé jsou společné v podstatě všem tuzemským regionům, jiné jsou specifické pro konkrétní město či lokalitu. Je-li řeč o Brně, za hlavní příčiny zdražování lze považovat pět následujících faktorů, z nichž první dva jsou bezprostřední příčinou již zmiňované nedostatečné výstavby, která je ovšem sama o sobě problémem největším:

  1. Město postrádá kvalitní územní plán
  2. Povolovací procesy jsou neúměrně dlouhé
  3. Počet obyvatel stabilně a výrazně stoupá
  4. Pracuje zde hodně cizinců a studuje mnoho mladých lidí
  5. Zájem investorů (i těch velkých) o byty výrazně roste

Když k výše uvedeným vlivům připočteme donedávna levné hypotéky, které ke koupi nemovitosti motivovaly i méně majetné spoluobčany, dále zdražující stavební materiály a navíc i rostoucí cenu práce a pozemků, není divu, že jsou byty stále méně dostupné.

Z čeho lze v Brně vybírat? (11/2021)

Dispozice Lokalita Užitná plocha (m2) Cena (Kč) Za 1 m2 (Kč) Nemovitost
1+kk Lesná 24 3 500 000 145 833 Panel
1+kk Cejl 26 4 172 000 160 461 Novostavba
2+kk Brno – střed 48 6 200 000 129 166 Cihla
2+1 Židenice 58 5 120 000 88 276 Panel
3+kk Černá Pole 92 8 855 000 96 250 Novostavba
3+kk Sadová 88 10 990 000 124 886 Novostavba

Vlastní bydlení nedostižným snem?

Cenová (ne)dostupnost bytů není ani zdaleka problémem, který by trápil pouze obyvatele Brna. Politici sice pravidelně slibují rozmanitá řešení, a to zejména před volbami. Samozřejmě. A výsledek? Dnes u nás neexistuje snad jediné větší město, kde by enormní zdražování rezidenčních nemovitostí nedosáhlo donedávna nepředstavitelných výšin. Byty začínají být drahé dokonce i v místech, která byla dříve považována za jakousi periferii České republiky. Například donedávna opomíjený severočeský Most. Ještě před nějakými třemi či čtyřmi lety zde bylo možné sehnat 2+1 i za 400 tisíc. A dnes? Připravte si nejméně milion! Pořídit si vlastní střechu nad hlavou? Pro zhruba 10 % populace něco zcela nemyslitelného, pro mnoho dalších pak závazek vysokých hypotečních splátek v podstatě na celý život. Nemáte-li to štěstí, že byste získali nemovitost od rodičů, nejsou vaše vyhlídky příliš radostné.

Neradostné vyhlídky

Hledáte v Brně bydlení? A zajímá vás, zda se složitá situace na trhu s rezidenčními nemovitostmi v dohledné době zlepší? Upřímně? Jen těžko! S ohledem na fakt, že se chystají změny ve stavebním zákoně, který byl před několika měsíci s velkou slávou přijat, to není příliš pravděpodobné. Zákon je ve své stávající podobě sice nedokonalý, ale zřejmě ani nedostane šanci, aby „ukázal“, zda může být nějak přínosný, a to třeba právě tolik diskutovaným zkrácením všech povolovacích procesů, které jsou překážkou rozsáhlejší výstavby. Jedině rychlejší a masivnější výstavba totiž může dát lidem alespoň nějakou naději na přijatelnější ceny. Předpovědi se zdají být docela chmurné. Tedy pro někoho, kdo si vlastní střechu nad hlavou zatím pořídit nedokázal. Lidí, kterých se to týká, je bohužel více než dost.

Život v nájmu jako norma

Chtěli byste svůj byt nebo, snad dokonce rodinný domek? A kdo ne? Ekonomové a nejrůznější analytici, kteří už jistě sami v naprosté většině nějakou nemovitost vlastní, vám však vysvětlí, že je to nereálné a že na životě v nájmu není nic divného. Na západ od našich hranic je to přece normální. A normou se to možná stane brzy také u nás. Aktivity velkých investorů, kteří poslední dobou skupují už i celé developerské projekty, čímž mimochodem dále tlačí ceny směrem vzhůru, tomu nasvědčují. Co budou se stovkami, či dokonce s tisíci bytů dělat? To je jednoduché. Pronajmou je těm méně šťastným, kteří nic nezdědili a jejichž příjmy na pořízení vlastní střechy nad hlavou bohužel nestačí.

Představuje pro vás koupě bytu velkou finanční zátěž, nebo to zvládnete bez větších problémů? Anebo jste se už smířili s životem v pronájmu a nabídky realitních kanceláří si prohlížíte spíše ze zvědavosti?

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.