Prořezávání rybízu a angreštu

Pro drobné ovoce jako je rybíz či angrešt je kromě jiných opatření velice důležitý také správný a pravidelný řez. Všechny druhy rybízu, ale také angrešt nejlépe plodí na plně osvětlených větvičkách, které mají nejbohatší násadu plodů v horní třetině až polovině keře.

Základní pravidlo pro řez rybízu a angreštu zní – vypěstovat už v prvních letech po výsadbě korunu keře nebo stromku tak, aby nebyla zahuštěná. Dostatek světla může působit na plodnost a zabrání předčasnému odumírání plodného obrostu. Abyste mohli provést správný řez, nejprve se seznamte se stavbou keře nebo stromku. Pro řez si vyberte den, kdy je teplota nad bodem mrazu.

Na základních výhoncích rozeznáváme několik pásem:

  1. růstové (spodní část, na které se později vyvinou silné kosterní výhony)
  2. růstovo – plodové (střední část s růstovými a dobře vyvinutými květními pupeny)
  3. plodné (horní část základního výhonu s převládajícími květními pupeny)

Prosvětlení jde ruku v ruce s pozvolným zmlazováním, které je nutné především u starých keřů. Jak na to? Spočívá v každoročním odstraňování přestárlých větví a jejich nahrazení mladými. Přestárlé větve mají černou kůru a současně na nich rostou chudé letorosty. Ty sice ještě plodí, ale bobule jsou stále menší. Z nových výmladků vyrůstajících z půdy ponechte vždy jen ty nejsilnější a tolik, kolik jich bude třeba jako náhrada za staré větve. Všechny ostatní vystříhejte. Výhony vybrané jako náhradní musí mít vždy takové postavení, aby se zachoval tvar keře. Pro jistotu je vyvažte, trochu tím usměrníte jejich růst.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.