Rady nejen do zahrady – 1. díl

PET láhve – malá věc, velký pomocník. Přečtěte si rady, jak prakticky využít použité PET lahve ve vaší zahradě.

Šikovné kropítko na výsevy

Snad každý pěstitel ví, že zálivka vysetých semínek nebo čerstvě vysazená sadba je poměrně obtížná věc. Právě namíchaný substrát totiž nemusí dokonale přijímat vodu, zvlášť obsahuje-li zvýšený podíl suché rašeliny, a navíc se zálivka i z malé konvičky velice špatně reguluje. Vody pak může vytéct do květináčku nebo truhlíku příliš, takže se část substrátu i se semínky vyplaví. Hrozit zde může také nadměrné přelití, což se vzápětí projeví ve zvýšeném padání klíčících rostlin. Elegantní a jednoduché kropítko si přitom snadno zhotovíte z malé PET lahve od vody. Stačí udělat do víčka jehlou asi 6 malých otvorů a lahvičku poté naplnit vodou. Prorazit otvory do plastového víčka jehlou na šití ale není snadné, na pomoc si proto vezměte kombinačky, do jejichž čelistí tuto pomůcku na šití pevně uchopíte. Otvorů nedělejte mnoho, aby sprška vody nebyla zbytečně silná. Naplněnou láhev pak můžete nechat stát na sluníčku za oknem, takže voda uvnitř se pěkně „odrazí“ a navíc bude mít pokojovou teplotu.

Ochrana před slimáky

PET lahve využíváme v zahradě také jako ochranu před okusem slimáky. Ti si totiž rádi pochutnávají na mladých rostlinkách, ať už je to salát, vzešlé sazeničky okurek, ale i na řadě okrasných rostlin. Stačí, když si z plastové láhve nařežeme několik kroužků. Na ně ještě vystříháme ostré zářezy a celý kroužek nastřihneme tak, aby se dal použít jako „límec“ kolem mladé rostlinky. Má to také tu výhodu, že límec uchrání rostlinku před umlácením do země při velkém lijáku. Límec poslouží tedy i jako opora.


Ochrana před slimáky

Okenní minipařeniště

Velkou alespoň dvoulitrovou PET láhev rozřízneme podélně tak, aby z jedné strany vzniknul pant. Podobně jako je tomu u pařeniště. Rozevřeme a dovnitř nasypeme vhodný substrát určený na výsev a řízkování. Semínka vysejeme, pařníček zaklopíme. Umístíme na okenní parapet. Uvnitř se vytvoří vhodné klima pro klíčení. Skleníček otevíráme pouze při zalévání. Pro větrání stačí pouze sem tam odšroubovat víčko.

Krmítko pro sýkorky

Krmení užitečného ptactva v mrazech má své opodstatnění. Ze sypkých materiálů jsou vhodná nejrůznější semena, nevhodné jsou zbytky slaného pečiva. Fantazii při zhotovení krmítek se meze nekladou. Na snímku Vám posílám využití plastové láhve, do níž jsem vyřízla vhodně otvory. Toto krmítko využívají zejména sýkory koňadry. S přikrmováním to však nepřeháníme, pokud je ještě přirozená potravní nabídka pro ptactvo dostupná.


Krmítko

Zálivka rovnou ke kořenům

Na stejném principu jako byl skleníček je i tento nápad. Vytvoříme si i tentokrát zvon, ale s tím rozdílem, že víčko vyhodíme. Hrdlo zaboříme do zeminy k rostlinám tak, abychom nepoškodili kořeny, ale také aby pevně drželo. Tento sytém využíváme na naší zahrádce při pěstování rajčat. Každou sazenici pak zaléváme popř. hnojíme přímo ke kořenům. Tím, že lijeme vodu do trychtýře. Velice se tím zabrání vypařování vody z povrchu půdy a sazenice lépe prospívají.

Lapač hmyzu

Dotěrný hmyz jako jsou vosy a sršni nám dokáží otrávit krásný letní večer v zahradě. Ale s lapačem z PET lahve na ně snadno vyzrajeme. Láhev, nejlépe s úzkým hrdlem rozdělíme tak, aby hrdlo zaujímalo 1/3 a zbytek láhve se dnem 2/3. Z trychtýře odšroubujeme víčko a obrátíme jej tak, aby hrdlo zapadlo do zbytku láhve. Dovnitř nalijeme sladkou šťávu, pivo nebo i med. Hmyz, který vletí dovnitř, se už nedostane ven.

Skleníček na řízkované rostliny

Aby se nařízkované rostliny dobře ujímaly a brzy vytvořily kvalitní kořenový systém, využijeme tohoto skleníčku. Na něj použijeme pouze hrdlo láhve. Výšku si učíme podle výšky řízku. Pomyslný zvon nasadíme na rostlinku tak, jak je to na fotografii. Občas stačí odšroubovat víčko a tím zajistit větrání.


Skleníček

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.