Rady pro úspěšné pěstování pivoněk

Krásně kvetoucí pivoňky jsou perfektní ozdobou snad každé zahrady. Velkou předností je i poměrně nenáročná péče, kdy s trochou snahy mohou dělat radost na svém stanovišti klidně až 15 let. Pivoňky nemají rády přesazování, takže hned ze začátku pro ně vymyslete vhodné místo, kde budou moci zůstat po delší dobu. A na co si dát pozor při pěstování pivoněk? S tím vám pomůže následující článek.

Výběr správného stanoviště

Jak již bylo zmíněno, představují pivoňky rostliny, jejichž květy si budete užívat každý rok. A protože opravdu nesnáší stěhování, vyberte jim to správné stanoviště hned napoprvé. Ideální pro ně bude světlé místo v jemném polostínu. Pro optimální růst a kvetení vyžadují také dostatek vody, což je možné zvládnout s pomocí zálivky během tvorby listů a hlavně před rozvojem květů.

Pozor na zalévání

V případě pivoněk je vhodné volit výhradně spodní zálivku. Voda by totiž neměla zůstávat na listech, protože v takovém případě hrozí poškození houbovými chorobami. Zálivka by měla být pravidelná a na začátku sezóny je vhodné přidat hnojivo pro podporu kvetení. Rostlina tak získá všechny důležité látky a odmění se skutečně bohatým kvetením, na které bude radost pohledět.

Na zimu se pivoňky schovají

Jakmile odkvetou a zůstanou pouze listy, znamená to, že se blíží konec sezóny. Tehdy vrchní části pivoňky odumřou a jsou vhodné k ostříhání. Na zimu se plně mrazuvzdorné rostliny celé schovají a počkají si na příchod jara, kdy opět začnou pomalu rašit nad zemí. Pokud máte nové mladé rostliny, dopřejte jim raději pro první zimu ochranou přikrývku z chvojí, aby je náhodou nepřekvapily silné mrazy. V pozdějších letech však již jde o odolnou rostlinu, která zimu většinou přečká bez problémů a skvěle se tak hodí i na zahrady ve vyšších polohách, kde jsou obecně chladnější teploty po většinu roku.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.