Recenze – benzínové sekačky Hecht 5406

Po dalekosáhlých peripetiích s výběrem sekačky pro naší menší zahrádku v zahrádkářské oblasti, kde máme i pár vyvýšených záhonů a skleník, jsme se rozhodli zeptat zkušenějších sousedů. Na jejich radu jsme zvolili klasiku, benzínovou sekačku HECHT 5406, a máme pocit, že jsme velice dobře udělali.

Konstrukce, výkon, obratnost, hmotnost a ovládání stroje

Nebylo to jednoduché hlavně z toho důvodu, že u nás seká téměř celá rodina. Najít řešení s přihlédnutím, že bude se sekačkou pracovat i netrpělivá tchýně a méně šikovný tchán, nebylo jednoduché. Jako zázrakem si sekačku chválí každý, kdo ji roztočí obrátky.

Sekačku pohání výkonný benzínový 4 taktní motor Hecht s rozvodem OHV o objemu 80 cm3, který pracuje velmi kultivovaně. Výkon motoru je 1800 W a maximální točivý moment je 3,6 (Nm). Motor sekačky je vhodný pro studené starty a je vybaven primerem pro snadné napumpování palivové směsi.

Nastavení výšky sečení je 25 – 65 mm. Objem koše na trávu je na velikost sekačky zcela dostačující a má objem 45 l. Sekačka má pevnou konstrukci a nic se při sekání neklepe a nedrnčí. Ovládání sekačky je bez pojezdu a je jednoduché a příjemné. Váha sekačky je pouhých 17,5 kg a snadno se sní pracuje. Záběr sekačky je 41 cm.

Tím, že je stroj malých rozměrů, se s ním krásně vyhýbá okolo překážek. To je pro náš pozemek výhoda číslo jedna. Ovládat se dá v podstatě jednou rukou, což se nám hodí u vzrostlých keříků na konci zahrady, kdy si druhou rukou keře přidržujeme, aby nám nelezly do očí. Pravdou je, že tchýně takto důkladně neseká a jezdí vždy obezřetně s obouma rukama vpřed.

Co na sekačce dokážeme nejvíce ocenit?

Manželka nejvíce oceňuje to, jak lehký je sběrný koš na trávu. Praktické je i to hledisko, že do koše vidíte a po celou dobu víte, jak je naplněný. Otázka, která se týká toho, zda si pořídit tišší sekačku na elektrický pohon, u nás ani nepřipadala v úvahu, jelikož na zahrádce nevlastníme elektřinu.

Ne každý v rodině dbá o správnost sekání tak jako já. Vím, že je dobré si nastavit výšku nožů tak, aby vám první nůž stéblo trávy předsekl a ten druhý, aby celou vaší práci doladil. Je to mžik, ale užitečný mžik.

Celý trávník navíc přejíždím dvakrát. Zdá se to, že to zabere moře času, ale opak je pravdou. Proto jsem zvolil tento model sekačky, kde mohu sekací nože nastavovat jednotlivě, nikoliv centrálně.

Manipulace se sekačkou

Zdůraznit musím, že sekačka pracuje, jak má, a manipulaci s ní musí zvládnout opravdu každý. Sen o udržovaném trávníku se může naplnit komukoliv, stačí prostě pravidelně sekat. Přijdete ke stroji, zapnete start, ten se pomoci primeru napumpuje. Vy pak pomocí páky ovládáte celé zařízení, které maká za vás.

Náš závěr

Nakonec zbývá sekačku uklidit. Ať už během sezóny, nebo na zimu, vždy jsem rád, když stroje nejsou na očích. V tom je sekačka skvělá. Jednoduše ji složím madla a rázem je skladná a v té minutě uschovaná. Rád bych si, jako starý známý šťoural, našel něco, co bych na ni zkritizoval, ale tentokrát si nijak nesmlsnu. Sekačka Hecht by tedy mohla sedět každému, kdo hledá kvalitní model sekačky za rozumnou cenu.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.