
Stavební práce jsou nedílnou součástí moderního bydlení. Málokdo si však uvědomuje, jaké množství odpadu přitom vzniká a jak s ním správně naložit. Věděli jste, že za nesprávnou likvidaci stavebního odpadu hrozí pokuty? Pojďme si v tom udělat jasno.
Co je stavební odpad a proč ho řešit
Stavební a demoliční odpad (SDO) tvoří v České republice zhruba 60 % celkové produkce odpadu. Jedná se o suť, cihly, beton, obklady, omítky, dřevo, ale i plasty, sklo či zbytky izolací. Vzniká nejen při demolicích a stavbách, ale i při běžných rekonstrukcích bytů a domů.
Stavební odpad není jen vedlejším produktem prací – je to environmentální problém i právní odpovědnost. Podle zákona o odpadech (č. 541/2020 Sb.) je každý původce odpadu povinen zajistit jeho správné třídění, shromažďování, přepravu i odstranění či využití. Jinými slovy, nemůžete jednoduše naházet suť do kontejneru na směsný odpad nebo ji odvézt do lesa – za takové jednání hrozí fyzickým osobám pokuta až 100 000 Kč, právnickým ještě více.
Kdo zodpovídá za stavební odpad?
Zodpovědnost za nakládání se stavebním odpadem nese původce – tedy osoba, která stavební činnost provádí nebo si ji objednala. Pokud si najímáte stavební firmu, zeptejte se, zda likvidaci odpadu zajišťuje sama. Ve smlouvě by mělo být přesně uvedeno, kdo a jak odpady zpracuje.
U drobných prací, které si děláte svépomocí, jste za odpad zodpovědní vy. To platí třeba při bourání příčky, výměně dlažby, nebo odstranění staré kuchyňské linky. V takovém případě byste měli mít zajištěn vhodný způsob likvidace – například objednáním kontejneru na stavební odpad u specializované firmy.
Zákon stanovuje, že odpad musí být roztříděn dle druhu a vlastností. Zvláštní pozornost je třeba věnovat nebezpečnému odpadu, jako je eternit (azbest), staré nátěry s obsahem olova či zbytky chemických látek. Tyto materiály musí být zpracovány pouze v zařízeních k tomu určených.
Kam se stavebním odpadem?
Nejjednodušší a nejlegálnější cesta, jak se zbavit stavebního odpadu, je využít služeb oprávněného subjektu. Ten zajistí nejen odvoz, ale i ekologickou likvidaci nebo recyklaci. Můžete si objednat kontejner, který vám firma přistaví a po naplnění odveze. Cena se odvíjí od objemu, druhu odpadu i vzdálenosti.
V případě menšího množství odpadu (např. po rekonstrukci koupelny) je možné jej odvézt do sběrného dvora. Ne všechny sběrné dvory však přijímají stavební suť – záleží na konkrétních pravidlech obce. Většinou jsou limity stanoveny na několik set kilogramů ročně na osobu a příjem je určen pouze občanům dané obce.
Další možností je recyklace – stavební materiály, jako je beton či cihly, lze drtit a znovu využívat například jako zásypový materiál. Tato cesta je ekologicky šetrná a podporuje principy cirkulární ekonomiky. V některých případech lze dokonce recyklát použít i při nové výstavbě.
Jak na to prakticky? Tipy pro domácnosti
Pokud plánujete rekonstrukci nebo menší stavební zásah, doporučujeme si předem připravit plán nakládání s odpadem. Tady je několik praktických rad:
- Zmapujte si druhy odpadu, které při pracích vzniknou. Zvlášť si označte materiály, které mohou být nebezpečné (např. staré linoleum s obsahem PVC, lepidla, nátěry).
- Zajistěte vhodné nádoby nebo kontejnery. Nekombinujte různé druhy odpadů – jejich pozdější třídění je složité a drahé.
- Ověřte si podmínky ve vašem sběrném dvoře. Každá obec má vlastní pravidla pro příjem stavebního odpadu. Informace najdete na webu obce nebo přímo ve sběrném dvoře.
- Spolupracujte s certifikovanou firmou. Ujistěte se, že firma, která odpad odváží, má oprávnění k nakládání s odpady. V opačném případě za jeho další osud zodpovídáte vy.
- Uchovávejte si doklady o předání odpadu. V případě kontroly slouží jako důkaz, že jste jednali v souladu se zákonem.
Věnovat pozornost stavebnímu odpadu se vyplácí – nejen z hlediska zákona, ale i kvůli životnímu prostředí. Mnoho materiálů lze dnes recyklovat nebo znovu použít, čímž šetříte přírodu i vlastní peněženku.