Rekordmani v říši rostlin

Víte která rostlina má největší listy? Jak se jmenuje nejmenší kvetoucí rostlina nebo jaký je největší organismus na světě? Tyto otázky jsou zodpovězené v našem článku, ve kterém se dozvíte více o rekordmanech patřících do říše rostlin.

Největší živý organismus

Největším živým útvarem na Zemi je sekvojovec obrovský v Kalifornii. Strom, nazvaný Generál Sherman, je 83 metrů vysoký a má 24 metrů po obvodu kmene. V kmeni je tolik dřeva, že by z něho mohlo být postaveno 40 domů nebo vyrobeno pět miliard sirek.

Sekvojovec – generál Sherman

Nejstarší organismus na světě

Jeden druh lišejníku v Antarktidě je údajně nejméně 10 000 let starý a není vyloučeno, že je i starší. Na Aljašce rostou jiné druhy lišejníku, jež jsou přinejmenším 9000 let staré. Za sto let se zvětší jen o 3,4 milimetru.

Největší listy

Největší listy na světě má palma rafie rostoucí v Africe. Její listy jsou dlouhé až 20 metrů, a měří tedy více než většina stromů.

Palma rodu Rafie

Nejhlubší kořeny

Nejhlubší kořeny, které kdy byly popsány, má planý fíkovník z jižní Afriky. Kořeny dosáhly do hloubky 120 metrů.

Nejmenší kvetoucí rostlina

Drobnička bezkořenná je nejmenší kvetoucí rostlinou na světě. Splývá po vodní hladině a její tělíčko je pouze 0,5 až 1,2 milimetrů široké. Na nehet lidského prstu by se vešlo 25 těchto rostlinek.

Drobnička bezkořenná

Nejpozději vykvétající rostlina

Vzácná Puya raimondii z And kvete až ve stáří 150 let. Po odkvetení celá rostlina odumírá.

Puya raimondii

Nejvýživnější a nejchudší plody

Nejvýživnějším plodem na světě je avokádo. Půlkilogramový plod vám dodá 3400 joulů. Nejméně výživným plodem na světě je okurka. Obsahuje pouze 330 joulů v půlkilovém plodu.

Avokádo

Rekordní plody a zelenina

Výběr zatím největších zjištěných plodů a zeleniny:

  • Zelí         51,8 kg
  • Květák    23,9 kg
  • Rajče       1,9 kg
  • Tyke     171,4 kg
  • Citron     2,65 kg
  • Ananas     7,5 kg
  • Meloun    40,8 kg
Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.