Jak na renovaci zahradního nábytku?

Zahradní nábytek je neoddělitelnou součásti každé zahrady či verandy. Pokud jste při jeho výběru nezvolili jako materiál kov nebo plast, ale dřevo, jistě víte, že pro jeho životnost a zachování původního vzhledu je potřeba věnovat mu pravidelnou péči.

Počáteční vysoká investice do zahradního nábytku z exotického dřeva je důvodem, proč nakonec většina lidí volí dřevěný nábytek z tzv. měkkého dřeva (nejčastěji smrk, borovice, ale také akát nebo modřín). Zatímco v případě exotického dřeva (typicky z teaku, bangkiraie, eukalyptu, mahagonu, meranti nebo durianu), které dobře odolává vlhkosti a není napadáno tuzemským dřevokazným hmyzem, není potřeba údržbu přehánět a stačí dřevo ošetřit například teakovým olejem pro navrácení vzhledu. U ostatního dřeva se důkladné údržbě nevyhnete.

Pokud dosud žádný zahradní nábytek nemáte, nebojte se pořídit si nový klidně i v rozebraném a neošetřeném stavu. Jednotlivé díly totiž snadno ošetříte ochranným nátěrem a budete mít jistotu, že ochrana se dostane do všech zákoutí a spojů. U již smontovaného nábytku to totiž nebývá pravidlem. Zároveň si ulehčíte budoucí údržbu, neboť budete přesně vědět, jaká ochrana byla použita. V každém případě doporučujeme nový, neošetřený nábytek nejprve napustit přípravkem proti plísním a dřevokaznému hmyzu – například Lignostopem.

Začínáme s údržbou

U zahradního nábytku, na základě jeho aktuálního stavu, je nejdříve potřeba dotáhnout šrouby, případně sklížit spoje. V závislosti na kvalitě povrchu důkladně očistit. Důležitý je stav poškození a druh předešlého nátěru. Starý nátěr či nečistoty odstraníme kartáčem, smirkovým papírem nebo bruskou, prach otřeme hadříkem. Myslete na to, že dobrá příprava je stejně důležitá jako samotné natírání.
Pokud bylo dřevo původně natřeno penetrační lazurou, bude ošetření jednoduché. V případě silnovrstvé lazury bude nutné nefunkční starý nátěr odstranit až na dřevo.

Ošetření penetrační lazurou

Výhodou penetračních lazur je také jejich následná obnova. Očištěný povrch stačí jen opětovně přetřít. Samotný nátěr lazury provádíme lazurovacím štětcem. Nanášíme silnější vrstvu, ovšem tak, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva, která nestéká a nevytváří kapky. Pokud použijete Profi olejovou lazuru, vystačíte si jen s jednou vrstvou, protože lazura obsahuje nadprůměrné množství sušiny. V případě jiného typu lazury postup opakujete v dalších nátěrech dle návodu výrobce. Počítejte také s časem pro proschnutí jednotlivých vrstev.

Pokud cca po půlhodině zasychání zůstaly na povrchu případné zbytky nevsáknuté lazury, tak je následně setřete suchým štětcem nebo starým hadrem. To na povrchu zvýrazní léta a přirozený charakter dřeva. Platí, že výběrem vhodné lazury si můžete ušetřit spoustu času.

Ošetření silnovrstvou lazurou

Pokud byl zahradní nábytek původně ošetřen syntetickou silnovrstvou lazurou můžete povrch poměrně snadno vybrousit. U vodouředitelné silnovrstvé lazury, která má měkčí povrch, je vhodnější tzv. mokré broušení nebo tekutý odstraňovač starých nátěrů. Pokud jsou některé části nábytku (typicky desky stolu) zamaštěné, je důležité tyto části odmastit. Následující postup je již podobný jako u předchozí lazury. Štětcem, případně válečkem nebo stříkáním nanesete vrstvu, kterou necháte zaschnout a postup opakujete dle návodu výrobce. V případě silnovrstvé lazury je vhodnější aplikovat více tenkých nátěrů, které necháte pořádně uschnout.

Lazurou ošetřený zahradní nábytek bude chráněn před povětrnostními vlivy tři až pět let, v závislosti na zvolené lazuře a jeho umístění venku.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.