Řeřicha setá

Jsou v našich řadách kulaci, jsou mezi námi i chalupníci, pak jsou tu alespoň truhlíkové, totiž chtěl jsem říci majitelé pouhopouhých truhlíků, a jsou tu i bezzemci. Ovšem pán i kmán mají podle zákonů přírody potřebu konzumovat vitamíny. A jak to má udělat takový chudák, jenž nemá, kam by své semeno či sazenici vrznul?

Může se vrhnout třeba na pěstování zeleniny zvané řeřicha. Přičemž vůbec nevadí, má-li logopedickou vadu a nemůže se tak svými výsledky moc prezentovat na veřejnosti.
Protože tato rostlina je nenáročná a lze ji pěstovat i doma za prakticky jakýchkoliv podmínek. A doma také zpravidla daleko rychleji roste než venku, kde se s tím loudá povícero dní.

Stačí si obstarat semena, a to čerstvá, neboť tato v průběhu času ztrácejí klíčivost rychleji než chlapi potenci. Čerstvá klíčí a rostou jako divá, ovšem rostlinky z nich vyrážející zrovna robustními nejsou, právě naopak.

Není-li k mání rodná hrouda, lze řeřichu vysadit i jen na vlhkou vatu v misce a postarat se, aby tato nezůstala na suchu. A při dvaceti stupních se už druhý den začne něco dít, další den na nás vykouknou zárodky lístků a za pět šest dní můžeme zahájit žně.

Žně, na něž si nemusíte v předstihu zajišťovat ani traktor, ani kombajn. Protože rostlinky, jež se sklízejí, jsou jen drobné a na nasycení je jich záhodno mnoho, přemnoho. Sklízí se lístky i s částí stonku a hned z „pole“ by měly směřovat do kuchyně a trávicího traktu. Třeba spolu s chlebem s máslem, s pomazánkou, na vařených bramborách, v salátech, polévkách či omáčkách. Ovšem není záhodno řeřichu vařit; v takovém případě totiž zahořkne, totiž chtěl jsem říci zhořkne.

Ovšem rozhodnete-li se řeřichu pěstovat a konzumovat, možná byste si měli pospíšit. Možná jsem škarohlíd, ale známe lidi, že? Až se k povolaným tam nahoře donesou zvěsti, že doma pěstujete jisté rostlinky pocházející odkudsi z Orientu, nevím, nevím, a už vůbec nelze odhadnout, co tito učiní, zví-li, že máte doma bombu pocházející původně z Iráku.

A řeřicha bomba je. Vitamínová. Protože v sobě skrývá neskutečnou nálož vitamínů a minerálů.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.