Řízené větrání vám ušetří náklady za topení a zajistí zdravější domácnost

Vytápění rodinného domu může pořádně zatížit rodinné finance. Nestojí to málo, a navíc je potřeba také řešit, zda využíváte ty nejefektivnější metody a zda se vám také daří chránit se před zbytečnými úniky tepla.

Domy, které se dnes staví, jsou konstruovány s požadavkem na maximální energetickou účinnost. To samozřejmě znamená nejen výhodu pro majitele, ale také pro přírodu. A stále častěji se do domů instaluje také řízené větrání. O co jde? V podstatě se jedná o ventilátorem podporované větrání se zpětným ziskem tepla. Díky tomu budete mít v domě stále čerstvý vzduch, ale také utratíte méně za topení – a to jsou přeci jen samé výhody.

Jak to funguje?

Jde o jednoduché fyzikální zákony. V podstatě dochází k přenosu tepelné energie vzduchu odváděného z vnitřních prostor na čerstvý vzduch přiváděný zvenku. Díky tomu dochází k tomu, že k udržení stabilní komfortní teploty v interiéru je zapotřebí mnohem méně tepelné energie.

Existují dvě možnosti

Takto získávané teplo je možné zajistit díky rekuperačním tepelným výměníkům. Ty se využívají zejména v centrálních větracích systémech. Existuje však i regenerační zpětný zisk tepla, který se provádí prostřednictvím krátkodobého tepelného zásobníku. Tím střídavě proudí přiváděný a odváděný vzduch.

Výhody rekuperace

Je jich hned několik. Především ušetříte nemalé náklady za topení. Kromě toho, že v zimě zbytečně netopíte navíc, v létě se dům díky rekuperaci příjemně ochladí. Platí, že správné zateplení v kombinaci s rekuperací vzduchu, dokáže ušetřit až 80 % tepla a až 30 % celkových nákladů na vytápění. Další nespornou výhodou je i to, že dýcháte čistý vzduch. V rekuperační jednotce jsou totiž zabudované filtry, přes které se nedostane ani prach, ani nečistoty a alergeny. Ruku v ruce s tím se zbavíte také plísní a bakterií, kterým se ve špatně větraných domácnostech daří.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.