Rozhovor s bylinkářkou Jarmilou Podhornou

Uznávaná odbornice na bylinnou terapii Jarmila Podhorná představuje 5 nejčastějších dotazů, se kterými se na ni lidé již několik let obrací. V rozhovoru nastiňuje možné příčiny problémů a představuje jejich řešení přírodní cestou.

Otázka č. 1: Mám pohybové problémy, konkrétně bolesti zad, kolen a kloubů. Co byste mi poradila?

V případě pohybových problémů jsou bylinky dobrou alternativou. Jejich nasazení může zabránit operaci, a hlavně vám uleví od bolestí. Pokud neznáte příčinu, která způsobuje bolest, užívejte komplexní kůry z pupenů . Kúra topolu pomáhá tělu bojovat s borreliemi, ale také tiší bolestivé stavy, pomáhá při problémech močových cest a při potížích s prostatou. Další možností jsou gemmoterapeutika z břízy, jasanu či buku, které očišťují pohybový aparát od kyseliny močové a jejích usazenin. Dále je nutno působit protizánětlivě pomocí pupenů olše a třezalky a dodat kostem a svalům stopové prvky z gemmoterapeutik borovice či sekvoje. Pokud trpíte problémy trvalejšího charakteru, je vhodné zvolit raději komplexní přístup a posílit organismus i pomocí zevních prostředků, mezi něž patří masti či zábaly. Účinnými pomocníky mohou být například masti z kostivalu, tújový či třezalkový olej. Pomáhají omezit artritidu, artrózu či zánětlivé stavy. Od bolesti ulevují také koupele z různých protizánětlivých bylin.

Otázka č.2: Potýkám se již delší dobu s gynekologickými problémy. Trpím nepravidelnou menstruací a mám problémy s otěhotněním. Jak bych měla v bylinné léčbě postupovat?

Poruchy pravidelného měsíčního cyklu, cysty, myomy a sterilita patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Poruchy cyklu obvykle souvisí s vysazením antikoncepce, která způsobuje zaplísnění organismu. Proto bych doporučila nejdříve tělo řádně vyčistit, k čemuž slouží nejlépe gemmoterapeutika z břízy, pýru, dubu či jasanu. Nutno je též tělo odplísnit. K tomuto účelu poslouží třeba tinktura z penízovky a česneku. Někdy je rovněž třeba pomocí bylin tělo zbavit parazitálních problémů. Na zánětlivé stavy, které mohou být příčinou těchto komplikací, je vhodné gemmoterapeutikum z třezalky nebo olše. Další problémy pomáhá regulovat ptačí jeřáb, lékořice, angelika, maliník, měsíček, a to nejlépe v podobě komplexních tinktur. K úpravě hormonální rovnováhy jsou vhodné bylinné prostředky z ptačího jeřábu, maliníku, lékořice, anděliky a měsíčku, a to vše v komplexní kúře. Sterilita je u žen obvykle důsledkem špatného životního stylu. Organismus v tomto případě můžete podpořit i ženskými hormony v podobě api-women. Účinná je i mateří kašička, která dodá tělu potřebné látky.

Otázka č.3: Prodělávám boreliózu a s ní spojené zdravotní komplikace. Existuje způsob, jak nemoc zmírnit přírodní cestou?

Samozřejmě. První orgán, který je v případě boreliózy bakteriemi napaden, jsou obvykle játra. Účinnými látky v boji proti nim jsou gemmoterapeutika z jalovce, ostropestřce a žita. Tinktura z pupenů topolu je hlavním prostředkem pro boj těla s touto nemocí. V další fázi nemoci bakterie napadnou pohybový aparát, především páteř a klouby. Zde doporučuji užívat olši, třezalku, borovici či směs černého rybízu, borovice a vinné révy. V případě nervových problémů způsobených borreliemi nasaďte i javor a babyku. V případě, že začnete mít v důsledku boreliózy problémy i se zrakem, užívejte schizandru a borůvku. Vždy je však vhodné se v užívání zaměřit na komplexní bylinné kúry, které ideálním způsobem a ve vhodném poměru všechny účinné byliny kombinují.

Otázka č. 4: Již delší dobu trpím trávicími problémy. Potýkám se střídavě se zácpou, průjmem a nadýmáním. Jaké bylinky bych měl užívat, abych se problémů zbavil?

Pro nápravu a správné fungování organismu je vhodné vsadit na ozdravné kúry. Základem harmonizace trávicího ústrojí je rovnováha střevní mikroflóry a optimalizace funkce jater a ledvin. Mezi základní byliny, které jsou běžně užívány pro své očistné účinky, patří pýr, lopuch, židovská mochyně, štětka planá, kopřiva, pampeliška či řebříček. Důležitou roli hrají při cílené očistě organismu tinktury z pupenů rostlin, takzvaná gemmoterapeutika. Nejvíce využívané jsou tinktury z břízy, jasanu a buku.
Pro zlepšení trávicích problémů je nutné podpořit činnost žlučníku. Bylin pro tuto harmonizaci je celá řada, jako například ostropestřec, schizandra, měsíček nebo maralí kořen. Ten je zároveň posilujícím prostředkem pro organismus. Z gemmoterapeutik je nejúčinnější jalovec, rozmarýn a gemmoterapeutikum z klíčků žita, které působí ozdravně na játra. U této problematiky je rovněž důležitá slinivka. Pro její uzdravení slouží několik bylin a tinktur. Vhodné je gemmoterapeutikum z borůvky a tinktura z penízovky. Zároveň je obvykle nutno organismus očistit od parazitů a plísní. Vynikajícím prostředkem je kopretina, řimbaba, brusinka, borůvka a k pročištění střeva je velice vhodný francouzský jíl. Opravdu efektivních výsledků dosáhnete kombinací směsí bylinek nebo užíváním jednotlivých bylin na vnitřní i zevní použití, tedy i na potírání a obklady. Blahodárné účinky mají také ozdravné koupele.

Otázka č.5: Trpím na celou řadu alergií, které jsou doprovázeny alergickým astmatem a dýchacími potížemi. Pomáhají bylinky i v tomto případě?

Zcela jistě. Právě v této situaci pomáhají bylinky více než jiné prostředky. Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu. Těmito nepříjemnostmi již trpí většina populace.
U alergií i ekzémů je vždy nutno hledat příčinu. Jednou z nich je většinou zaplísnění organismu. V těchto případech je vhodná tinktura z penízovky. Schopnost ulevit od alergických projevů mají také kúry ze stromů. Důležitá je také očista jater. Nejúčinnější je kúra dubu, která regeneruje sliznice.
Obranu proti alergiím také vytváří gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Využít můžete rovněž protialergických látek obsažených v gotu-kola, rozmarýnu či kalině. Pomůže vám zregenerovat slinivku, sliznice a také pokožku. Vhodnými prostředky při zlepšení projevů ekzémů jsou také prostředky na vnější použití, třeba olej z lopuchu, mast z kalisie nebo koupel na kůži z různých bylin. Podmínkou pro boj proti alergiím je čisté střevo. K jeho očistě můžeme použít zelený jíl. U dýchacích problémů tinktura ze žampionu.

Odpovídala: Mgr. Jarmila Podhorná, odbornice na bylinnou terapii, zakladatelka společnosti Naděje a autorka knihy Byliny léčí.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.