Rozmarýn lékařský

Rozmarýn je jednou z nejpůvabnějších bylinek. Jeho osvěžující vůně s nádechem pryskyřic je velmi podmanivá. Rosmarius pochází ze slov rose a marina, tedy mořská rosa.

Rozmarýnu se daří na středomořském pobřeží prosyceném vlhkým vzduchem. U nás se pěstuje jako přenosná rostlina. Rozmarýn je využíván odedávna jako koření i léčivá bylina. Má dezinfekční a antiseptické účinky. Posiluje paměť a usnadňuje soustředění. Upravuje trávení, pomáhá při nadýmání, podporuje činnost jater a vylučování žluči.

V koupeli rozmarýn podporuje prokrvení pokožky, svalů a kloubů, odplavuje únavu, hojí namožené svaly a prospívá při revmatismu.

Pěstovat rozmarýn na zahradě přináší riziko vymrznutí. Lepší je proto pěstovat ho v nádobách, a na zimu ho přechovat na světlém, ale bezmrazém místě. Ideální je v létě pobyt venku, na slunném stanovišti. Nesnáší přelévání, ale nesmí ani zaschnout. Rozmarýn je medonosná rostlina. Snadno se rozmnožuje vrcholovými řízky.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.