S dřevokazným hmyzem není legrace. Zlikvidujte ho dřív, než vám zpustoší bydlení

Dřevo v interiéru milujeme, protože nám dává pocit bezprostřední blízkosti přírody. Ale měli bychom o něj pečovat, jinak se může stát útočištěm dřevokazného hmyzu. V ohrožení přitom není jen nábytek, na kterém si „zgustne“ červotoč – ještě větší hrozbou je pověstný apetit tesaříka. Jak se nechvalně proslulého brouka, jenž může napáchat doslova fatální škody na krovu, co nejrychleji zbavit?

Jak poznáte, že bydlíte s tesaříkem?

V ohrožení nejsou jen chaty a roubenky, dřevokazný hmyz napadá i novostavby, do kterých se dostává v napadeném dřevě. Mezi nejčastější nevítané návštěvníky lidských příbytků ale nepatří jen tesařík a o něco známější červotoč – věrně jim sekundují dřevokaz čárkovaný a hrbohlav parketový. Všechny tyto organismy, podobně jako obávaná dřevomorka, preferují vlhčí dřevo. Pro červotoče umrlčího je minimum cca 18% vlhkost, červotoč proužkovaný potřebuje přes 45 %.

Vraťme se však k tesaříkům. Jak poznáte, že máte tu „čest“ s postrachem jménem tesaříkem krovovým?

Kosmopolitní brouk se vyznačuje šedočerným zbarvením s bílou kresbou na štítu. Dosahuje až 2,5 cm a oproti ostatním zástupcům čeledi tesaříkovitých má kratší tykadla (dosahují pouze do poloviny krovek).

Více si vybírá a je těžké se ho zbavit

Vrásky by vám měly dělat především larvy. Právě ty totiž trpělivě pustoší dřevo, ve kterém celé roky hloubí chodbičky. Kromě střešních konstrukcí si libují v dřevěných plotech a sloupech. A nevyhýbají se ani podlahám.

Larvy tesaříka mají v oblibě měkčí dřevo jehličnatých stromů (smrk, modřín, borovice, jedle…) a po jejich řádění je dřevo na odpis. Buďte proto pozorní a v případě, že zaznamenáte některý z charakteristických znaků – chroupání nebo drobné piliny v okolí napadeného dřeva, bezodkladně jednejte.

Způsobů, jak se tesaříka spolehlivě zbavit, je více. Jedním z nich je impregnace, která má smysl pouze v případě, že se larvy nachází blízko povrchu. Jakmile se prokoušou hlouběji, může zafungovat plynování nebo mikrovlnné záření. Obraťte se na odborníky, ti už budou vědět, jak vaši nepříjemnou situaci efektivně vyřešit.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.