Schizandra čínská

Lepší zrak, bystřejší mysl, zdravější játra a ještě mnohem více… k tomu nám může pomoci i Schizandra čínská neboli Klanopraška čínská.

Každý den namáháme oči více, než na jakou zátěž jsou přirozeným evolučním procesem vývoje stavěné. Je to dáno překotným rozvojem techniky v moderní společnosti, kdy většina z nás zatěžuje oči více jak 8 hodin denně různými aktivními zdroji světla, jako jsou monitory počítačů, displeje mobilních telefonů a doma pak po večerech televizní obrazovky. To urychluje mnohá degenerativní onemocnění zraku, jež se s věkem více a více prohlubují. Mnohé nejsme schopni nebo ochotni s ohledem na naši práci a styl života ovlivnit, můžeme však tyto postupné degenerativní procesy zraku alespoň částečně zpomalit a zlepšit si tak o několik let navíc kvalitu života. Existují na to bylinky, které nám s tím mohou pomoci. Některé jsou v našich končinách více známé, některé zase méně. Jednou z nich je Schizandra čínská.

Co už víme o Schizandře čínské?

Schizandra čínská (Schisandrae chinensis), jinak také klanopraška čínská patří v tradiční čínské medicíně mezi léčivou rostlinu s velkým významem a léčivým potenciálem. Sušené plody (Schisandrae fructus) jsou zapsané v oficiálním ruském, čínském a japonském lékopise. Hlavní účinnou látkou rostliny je látka zvaná Schizandrin a Gomisin A. Rostlina začíná být v posledních letech velmi populární v Evropě a také v USA. Má velmi široký léčivý potenciál z něhož jsou nejvýraznější tyto hlavní účinky:

  • Působí jako adaptogen a tonikum srdeční činnosti včetně podpory dýchání.
  • Při dlouhodobém užívání zlepšuje ostrost zraku a citlivost vidění.
  • Zvyšuje oční adaptaci v podmínkách tmy.
  • Účinně pomáhá při regeneraci jaterní tkáně, léčbě poškození jater a ledvin.
  • Snižuje bolestivost zad, napětí v ramenech a svalech v oblasti krční páteře.

Obsažené látky mají vliv na centrální nervovou soustavu, stimulují kardiovaskulární systém a dýchací centrum, rozšiřuji periferní cévy a při dlouhodobém užívání zlepšují ostrost zraku. Schizandra čínská podporuje normální funkci jater včetně produkce žluči. Napomáhá odbourávání toxinů a zvyšování průtoku krve tkáněmi.

Adaptogenní účinky

Zlepšuje činnost svalové práce, koordinaci pohybů a odstraňuje pocity únavy.

Antioxidační účinky

Obsahové látky plodů Schizandry mají antioxidační účinky. Schizandrin působí jako  „zhášeč“ volných kyslíkových radikálů. Antioxidační účinky pomáhají ke zlepšení funkčního stavu artérií.

Účinky na játra

Schizandra čínská zvýšením antioxidačních a detoxikačních procesů organismu pomáhá ke zlepšení funkčního stavu jaterní tkáně a její obnově. Extrakt z plodů zvyšuje kapacitu jaterního detoxikačního systému. Schizandrin je účinné hepatoprotektivum, které významně normalizuje jaterní funkce a má minimální vedlejší účinky.

Chemoprotektivní účinek

Řada cytostatik v chemoterapiích při léčbě rakoviny vykazuje kardiotoxický účinek. Současná aplikace schizandrinu snižuje jejich kardiotoxicitu. Rovněž tak při jiných léčbách, kdy byly podávány léky zhoršující funkci ledvin, vykazuje Schizandra čínská velmi dobré výsledky.

Vliv na kardiovaskulární systém

Bylo zjištěno, že extrakt Schizandry stimuluje krevní oběh a současně zlepšuje pufrovací vlastnosti krve.

Neurotropní aktivita

Výsledky dalších studií dokazují schopnost extraktů potlačovat projevy neuróz. Schizandrin ovlivňuje činnost CNS především působením na dopaminergní systém. Ze studií vyplývá, že se jedná o zvýšení metabolického obratu dopaminu, bez přímého ovlivnění dopaminových receptorů.

Vliv na dýchací systém

U Gomisinu A byl zjištěn antitusický účinek na dráždivý kašel. To potvrzující již dávné zkušenosti japonského a čínského léčitelství.

Protizánětlivý účinek

Řada lignanů Schizandry má schopnost působit protizánětlivě. Schizandrin a Gomisin A, H, J a N vykazují antipyretické účinky. Analgetické účinky byly zjištěny u Gomisinu A a Schizandrinu.

Antihypertenzivní aktivita

Gomisiny H, J, N a G účinkovaly jako antagonisté vápníkového kanálu a mají tak schopnost snižovat patologicky zvýšený krevní tlak.

Myorelaxační působení

Gomisin A a Schizandrin působí ve vyšších dávkách myorelaxačně, takže uvolňují napětí svalů v horní části páteře.

Tip na domácí výrobu plněných kapslí pro „Dobrý zrak“  s extraktem Schizandry čínské:

Pro výrobu 100 kapslí na 50-ti denní kůru bude potřeba:

  • 100 prázdných kapslí vel. „00“
  • Kasplovací strojek pro ruční plnění kasplí vel. „00“
  • 30 gramů extraktu Schizandra čínská (5% schizandrin)
  • 20 gramů extraktu Kanadské borůvky (BlueBerry – 12% anthokyanidů)
  • 20 gramů Taurinu

Oba uvedené extrakty s krystalickým Taurinem je třeba řádně promíchat v souvislou homogenní směs. Pozor při práci s extraktem Kanadské borůvky (BlueBerry), velmi silně barví, zvláště pozor na potřísnění oděvu! Kapslovací strojek má kapacitu plnění 25 kapslí, takže bude třeba směs extraktů s Taurinem rozdělit na čtyři stejné díly. K tomu je vhodné užít digitální váhu a směs 70 gramů rozdělit na dávky po cca 18 gramech. 18 gramů bude  potřeba pro jedno plnění 25 kapslí. Jedna plěná kapsle pak bude obsahovat 300mg extraktu Schizandry čínské, 200mg extraktu Kanadské borůvky a 200mg Taurinu. Užívá se 1 kapsle 2x denně ráno a v poledne po jídle. Kůra je na 50 dní. K této směsi se doporučuje užívat 1x denně 1 kapsle s beta-karotenem. Beta-karoten lze zakoupit v každé lékárně. Kůru je vhodné realizovat alespoň  2x až 3x ročně. Minimálně 1x na jaře a 1x na podzim.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.