Šeříky

Velká krása, která bohužel trvá po krátkou dobu. Řeč je o kvetoucím keři šeříku. Středně velký opadavý keř nebo nízký strom je rozšířen po celém světě. Na výběr máme asi ze třiceti druhů a celkově existuje až 800 kultivarů. Využívá se k okrasným účelům a je hojně šlechtěn. V Česku původním druhem není, pochází z Asie, odkud se kolem roku 900 n. l. dostal spolu s Araby do Španělska. Řadí se do čeledi olivovníkovité. Lidově mu říkáváme bez, bez vlašský, či svatojánský.

V polovině května se na keřích začínají objevovat květy trubkovitého tvaru, které mohou být jednoduché i plnokvěté, v rozmanitých barvách bílou počínaje, přes modrou, fialovou, purpurovou či žlutou. Rostlina je to teplomilná, má ráda světlo, odolná je i vůči suchu. Dobře se mu bude dařit v humozních živných půdách, naopak nesnáší přemokřelou zem a půdy kyselé. Během vegetace se k rostlině doporučuje jednou za čtrnáct dní přidat živiny ve formě zálivky.

Výborně se hodí ke zpevnění svahů, břehů, k jezírkům, využít ho můžeme jako živý plot. Nádherně vyniknou i jednotlivé keře. Rostliny lze tvarovat jako strom. Překrásně vypadá jako bonsaj, jen musíte pár let počkat a pak se těšit z pohledu na miniaturní květenství, které lemují sytě zelené, srdčité lístky.

Šeříky jsou velmi snadno dostupné a rozzáří jakýkoli prostor, ovšem plod, kůra i listy obsahují látku syringin, která může dráždit pokožku a vyvolávat alergické reakce, dráždí i sliznice. Dřív byl hojně používán proti horečce. Květy obsahují vonné silice, které se používají při výrobě parfémů. A jelikož má květ specifický tvar, dostanou se k jeho nektaru jen motýli a blanokřídlý hmyz s dlouhým sosákem. Semena jsou asi 10 mm dlouhá, ukrytá v tobolce, která se otevírá dvěma chlopněmi.

Množí se řízkováním nebo kořenovými výmladky a zvláště ve stáří často odnožuje. Vyzkoušet je možné i hřížení jednoletých výhonů, tak, že do připravené, asi 15 centimetrů hluboké rýhy upevníme v půdě několika pevnými háčky výhonek, kterému jsme maličko narušili kůru, aby snadněji kořenil.

U roubovaných odrůd je velmi vhodný pravidelný prosvětlovací řez. Pro šeříky ani hluboký řez neznamená problém, snadno a rychle regenerují i ze spících oček. Správný čas je po odkvětu. Odstraníme slabé i plané výhony.

Druhy šeříků

  • Šeřík Meyerův – Syringa mayeri – šeříky nižšího, trpasličího vzrůstu s fialovými květy, které se hodí i pro pěstování v květináči.
  • Šeřík obecnýSyringa vulgaris, tyto šeříky mají většinou více kmenů, tvrdé dřevo a dorůstá výšky 3 – 5 metrů.
  • Šeřík karpatský – Syringa josikaea, je u nás k vidění v menší míře.
  • Šeřík čínskýSyringa chinensis, je rozložitý keř kolovitého tvaru.  V polovině května kvete fialovými kvítky. Byl pojmenován německým botanikem Willdenovem v domnění, že pochází z Číny a tento nepřesný název mu už zůstal. Je vhodný pro výsadbu kvetoucích živých plotů, sázejí se 3 – 4 rostliny na metr.

Šeříky jako dekorace

Tato rostlina nádherně zvýrazní váš sváteční stůl, hroznový květ šeříku je skvělým doplňkem kytice, hodí se do jarních květinových vazeb. Je i úžasným nápadem pro svatební kytici, například ve sněhově bílé barvě nebo v kombinaci bílého s modrým. Tato výzdoba má velkou výhodu v tom, že nevyjde draho.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.