Správný výběr lepidla na obklady do interiéru i exteriéru

Obklady nám chrání zdivo před vlhkostí, a proto je vhodné zvolit je do míst, která jsou náchylná na vlhkost. Mezi takové prostory patří koupelna, kuchyň, bazén nebo venkovní prostory. Správný výběr obkladů má hodnotu z hlediska estetična, ale také z užitného pohledu. Věděli jste však, že výběr lepidla na obklady je stejně důležitý jako výběr samotných obkladů? Každé lepidlo má jiné vlastnosti a hodí se do jiného prostředí. Nevhodným výběrem lepidla poté riskujete odlepení dlažby nebo její prasknutí. Jaké tedy vybrat lepidlo na obklady, aby co nejlépe sloužilo?

Jaké lepidlo na obklady zvolit?

Na obklady ve vnitřních či venkovních prostorách použijte flexibilní lepidlo na obklady. S flexibilním lepidlem na obklady vyrovnáváte napětí, které může být způsobeno různou teplotní roztažností keramiky a podkladů na bázi cementu. Máte tak jistotu, že při jejich použití Vám obklady vydrží i v náročných podmínkách. Pro místa, která bývají více namáhaná se doporučuje mrazuvzdorné lepidlo na dlažbu. Taková lepidla se hodí do interiérů i exteriérů a poradí si i výraznými změnami teploty. Poskytují rovněž vysokou pevnost v tahu a tlaku.

Jak správně postupovat při lepení obkladů?

Spotřeba lepidla na obklady je individuální, jelikož záleží na velikosti dlaždic a velikosti hladítka, které použijete. Před lepením obkladů je důležité, aby byl povrch vyrovnaný a čistý. Z povrchu odstraníme mastnotu a prach a natřeme penetrací. Na lepení se hodí hladítko, kterým nanesete lepidlo na obklady na plochu. Ozubeným hladítkem vyrovnejte vrstvu lepidla. Obklady vtlačte do vrstvy lepidla a pokládejte vedle sebe na šíři spáry. Ze spár poté vždy vyškrábněte zbylé lepidlo nebo použijte houbičku. Při pokládce dlažby v exteriéru nesmí na povrch pršet. Ideální teplota v okolí se doporučuje na 5 °C až 25 °C.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.