Streptocarpus – tořivka

Pochází z Afriky a z přírodních druhů byly vyšlechtěny desítky hybridů všemožných barev. Je blízkou příbuznou afrických fialek a v pěstování mají mnoho společného.
Bohatě kvete téměř celý rok. Stonky dlouhé asi 15 cm vyrůstají z listů a mají 2 – 6 květů, které tvarem připomínají hluchavku. Tedy čím více má rostlina listů, tím bohatšího kvetení se dočkáme.Tořivky jsou nenáročné, pokud se budeme držet několika zásad. Sázíme do vzdušné půdy (do substrátu pro pokojové rostliny přidáváme perlit, drcený polystyrén, doporučuje se i sušený lišejník), tak aby srdíčko rostliny zůstalo na povrchu.
Důležité je umístění, nemají rády přílišné horko a přímé slunce, ideální je východní nebo západní okno. Zřídka kdy jsou napadány škůdci. (Pozn. aut.: Tím hlavním škůdcem jsem pro ně já, neznám žádnou jinou pokojovou rostlinu tak citlivou na přelití. A ke všemu, potvůrky, klamou tělem. Když má rostlinka povadlé listy, může to být prosba o vodu, ovšem stejně tak známka přelití. Proto dříve, než se k ní vrhnete s konvičkou, zkontrolujte vlhkost substrátu, stačí v té situaci zalít ještě jednou a přemokřená půda způsobí, že rostlina během pár dní odumře. Vymyslela jsem sama na sebe fintu, všem tořivkám dávám velmi malé podmisky.) Zalévá se odstátou vodou, nikdy na list, nejlépe do misek.
Hnojíme běžnými přípravky pro pokojové rostliny, jsou však stejně jako např. orchideje velmi citlivé na předávkování, které způsobuje popálení kořenů. V zimním období je dobré alespoň na pár týdnů umístit rostlinu do chladu s teplotou kolem 16 – 18°C a velmi omezit zálivku, nehnojíme. Před zimováním ustřihneme starší listy. Nikdy nevytrháváme listy ani stonky po odkvětu, mohlo by dojít k poškození srdíčka.

Množí se snadno, obdobně jako fialky – postačí na cca 10 dnů namočit listy do vody, než pustí kořínky. K množení je lépe vybrat mladší lístky. Pokud si chcete vypěstovat více rostlin, je možné jeden list naříznout kolmo přes středovou žilku a vytvořit  asi 5 cm široké proužky, ty namočit do růstového stimulátoru a nechat takto zakořenit v perlitu.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.