Tulipán

Tulipán je cibulovina z čeledi liliovitých, pocházející ze západní Asie, kde původně rostl ve stepích a na horách s dlouhým zimním obdobím. Do střední Evropy se dostal v šestnáctém století a byl zde v průběhu let vyšlechtěn do mnoha odrůd a kultivarů, majících různé tvary květů i dobu kvetení, a šlechtění neskončilo dodnes.

Tulipány mívají jednoduchý i plný květ, jsou rané i pozdní, papouškovité, pivoňkovité, liliovité a další, mají téměř všechny barvy, na jaké si jenom člověk vzpomene. Kvetou pak zpravidla od dubna do konce května.

Tulipánům se daří zejména v kypré hlinité půdě s dostatkem živin, dobře se jim vede na místech, jež jsou v létě suchá a cibule tak mohou vyzrávat. Vhodné je přímé slunce i polostín. Naopak nevhodnými jsou půdy jílovité a zamokřené.

Cibule se vysazují na podzim, tedy v září nebo říjnu, do deseti- až patnácticentimetrové hloubky, aby stihly zakořenit, hloubka závisí na velikosti cibule. Vhodné je sázet cibule do míst obohacených kompostem, pohromadě by se mělo sázet více tulipánů stejné skupiny. Na jaře se rostliny hnojí plným hnojivem, na podzim hnojivem s vyšším obsahem draslíku.

Po odkvětu se odstraňuje celý květ, rostlina se nechá zežloutnout a poté se odstraňují i listy a cibuli lze vyjmout ze země a nechat ji v suchu vyzrát. Přesazování však není nezbytné, na jednom místě vydrží tulipán třeba i pět let, přičemž každý rok vytváří novou cibuli.

S výjimkou původně jihoevropských rychle se šířících odrůd u nás tulipány většinou nezplaňují.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.