Tulipány

Když holandský profesor botaniky Carolus Clusius přivezl koncem 16. století domu z Turecka sbírku semen tulipánů, z kterých vypěstoval cibule, způsobil vlnu nadšení, která trvá až do dnešních dnů. V několika letech se tulipánománie rozšířila po celém Holandsku. Vzácné cibule stály stovky liber a za nové kultivary se platilo celé jmění.

Nejoblíbenější byly pruhované a skvrnité kultivary, o kterých dnes víme, že nevznikly dovedností pěstitelů, ale působením virových chorob. Ještě předtím, než toto šílenství skončilo, staly se tulipány horkým favoritem po celé Evropě. Tulipány se hojně pěstují a dnes se můžeme těšit z více než 100 druhů a 2000 kultivarů.

Jak pěstovat tulipány?

Čím lehčí je půda, tím hlouběji by se cibule tulipánů měly vysadit. V písčité půdě vysaďte do hloubky 18-20 cm. V těžkých půdách by neměly být vysazeny hlouběji než 12-15 cm.
Když květy tulipánů odkvetou a odstřihnete je, nebude se vám možná zamlouvat nevzhlednost odumírajících listů. Neodstřihávejte je však. Listy dodávají cibuli sílu a zajišťují, že v příštím roce znovu vykvete.

Cibule tulipánů, které se užívají k venkovním výsadbám, nenechávejte v zemi. Každým rokem by se zhoršovaly a časem by kvetly méně a méně. Počkejte, dokud listy nezežloutnou. Pak cibule vyryjte, do podzimu je uskladněte na suchém místě a pak je můžete zase vysadit. Pokud půda není příliš vlhká, přírodní druhy nebo kultivary se mohou nechat na zahradě po celý rok.

Jaro v okenním truhlíku

Aby váš okenní truhlík zářil barvou od začátku roku, vysaďte si tulipány s krátkými stonky. Ty přečkají silný vítr mnohém lépe než standardní kultivary. Vyzkoušejte časně kvetoucí kultivary tulipánu Kaufmannova: Ancilla (růžové a bílé), César Franck (karmínové a žluté), Stresa (žluté a oranžové) a The First (bílé a karmínové). Vstoupíte tak do jara vesele a okouzlíte kolemjdoucí.

Nekvetoucí tulipány

Pokud tulipány nevykvetly, může to být ze dvou důvodů. Je možné, že mladá poupata byla poškozená silnými mrazy – v tom případě by cibule měly v příštím roce normálně vykvést, pokud počasí bude mírnější. Druhá možnost je, že cibule, které jste vysadili, byly příliš malé a budou potřebovat ještě nějaký čas, než vykvetou. Dobře je pohnojte a za rok či za dva by měly normálně vykvést.

Abyste měli čím potěšit oko a duši i v tomto mezidobí vysaďte mezi mladé cibuloviny největší cibule, jaké najdete.

Tulipány je lépe pěstovat samotné než s jinými na jaře kvetoucími rostlinami. Tulipány budou slábnout, když jejich listy zastíní jiné rostliny. Nemohou pak získat potřebné světlo, díky kterému cibule vytváří květy pro příští rok.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.