Vánoční hvězda

Vánoční hvězda je tradiční rostlina, která je spojována právě se svátkem Vánoc. Tato rostlina patří mezi nejoblíbenější vánoční symboly, které jsou nejen u nás kupovány na vánoční stůl, ale také jsou milým dárkem pro známé a přátele, jakmile je v období těchto svátků navštívíme.

Základní vlastnosti

Název Vánoční hvězda není jediným označením pro tuto specifickou květinu, latinský název zní Euphorbia pulcherrima neboli Poincézie, ale používají se také jména jako Pryšec nádherný, Květ svaté noci nebo Kristova koruna. Nejčastějším pojmenováním je pro nás zcela jistě Vánoční hvězda a to kvůli tvaru svého květu.

Květina pochází z dalekého Mexika, kde vzrůstá do velikosti malého stromu. Vrchní listy nejsou ihned zbarveny, k této přeměně dochází až na přechodu podzimu a zimy, tedy v období, kdy se zkracují dny a prodlužují noci. V zimě je tak rostlina nekrásnější, není divu, že ji používáme pro vylepšení našeho interiéru právě o Vánocích.

Zbarvení

Sice se ve většině obchodů setkáváme s červeným zbarvením této krásné rostliny, ale existuje mnohem více druhů, které mají listy zbarveny do dalších, ne méně zajímavých barev. Jmenujme například ledově krásnou bílou barvu, jemný odstín oranžové nebo velice moderní barvu růžovou, kde se rozlišuje, zda se jedná o světlé nebo tmavé zabarvení. Odstínů je ještě mnohem více, takže rostlinu můžete plně přizpůsobit stylu vašeho domova. Vánoční hvězda se bude hodit jak do starších, tak i do nově zařízených příbytků. A aby toho nebylo málo, tak zbarvení nemusí být celistvé, listy mohou být tečkované a nebo dokonce orámované bílou barvou.

Pěstování

O Vánocích mějte rostlinu v bytě na světlém místě. Zalévejte rostlinu přiměřeně, aby substrát nebyl ani mokrý, ani příliš vysušený. Je nejlepší, aby byla květina stále vlhká. Občas je vhodné rostlinu mírně orosit. Jestli chcete, aby hvězda vydržela zkrášlovat váš domov ještě déle, budete se o to muset postarat. Na jaře přidejte hnojivo, jakmile odpadnou listy a květ odkvete, umístěte hvězdu na tmavší místo. Zálivku snižte a v březnu zkraťte výhonky na 10 cm, čímž dojde k růstu nových. Rostlinu po prořezání přesaďte a zalévejte mírně. Jelikož se listy zbarví s příchodem zimy, tak abyste tuto iluzi květině dopřáli, musíte koncem září rostlinu nechat na světle pouhých 10 hodin. Zbytek dne ji nechte zatemněnou. Po této těžké práci se na Vánoce dočkáte skvělého zbarvení.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.