Venkovní květináče z Fler.cz oživí balkon i zahradu. Jaké volit a co v nich pěstovat?

Květináče v interiéru nikoho nepřekvapí, ale v mnoha různých případech najdou využití i na zahradě nebo na terase. Co a jak v nich pěstovat se dozvíte na následujících řádcích. Ručně vyráběné květináče od lokálních tvůrců zase najdete na Fler.cz.

Pokud bydlíte v bytě s terasou či balkonem, je pěstování v květináčích jasnou volbou. Poslouží vám ale stejně dobře, i když máte k dispozici větší prostor. Některá místa na zahradě zkrátka přes veškerou snahu nezarostou tak, jak byste si představovali, jsou příliš stinná nebo nemají vhodnou půdu. Díky květináčům můžete pěstovat letničky, trvalky, okrasné stromky nebo bylinky i na místě, které by jinak zůstalo nevzhledné a holé.

Květináče na zahradě ocení je každý, kdo:

  • chce pěstovat v malém a nekupovat pytle zeminy pro tvorbu samostatného záhonu,
  • pěstuje rostliny, které vyžadují speciální zeminu nebo podmínky,
  • bude rostliny přenášet kvůli sezónnosti,
  • potřebuje osadit hluchá místa v zahradě nebo olemovat cestu,
  • chce oživit trávník nebo začlenit další zajímavou dekoraci do okrasných záhonů.

Jaké materiály se hodí ven?

Při výběru je nutné zohlednit to, zda se materiál hodí na venkovní použití, tedy jestli odolá vlivům počasí. Ideální je pálená hlína, kamenina, případně plech či beton. Právě z posledního zmíněného vyrábí značka Nakytku. Jejich květináč je k dostání v několika odstínech díky přírodním pigmentům vmíchaným do betonu. Slušet bude sukulentům nebo třeba chilli papričkám, které vyrostou i v menších květináčích a můžete je pěstovat i na balkoně nebo terase.

Betonový květináč velikost M, zn.: Nakytku, na Fler.cz za 330 Kč.

Saláty, ochucené limonády nebo domácí grilování se sotva obejdou bez bylinek. A v čem je pěstovat? Roztomilé květináče na bylinky nabízí na Fler.cz značka jeedesign. Můžete je zabydlet levandulí, rozmarýnem, šalvějí či třeba mátou. Nejen, že je využijete v kuchyni, ale v samostatných květináčích budou okrasou každé zahrady.

Květináč na bylinky, jeedesign, k dostání na Fler.cz za 1 300 Kč.

Pokud pokukujete po tradičnějším provedení, nahlédněte do obchůdku Bédina. Její skořepina s ptáčkem vytvoří domov všem menším kvítkům, které nebudou potřebovat příliš místa. Pálená hlína chrání dobře před horkem i chladem, díky pórům propouští vzduch i vlhkost a skvěle se v ní daří suchomilkám i vláhomilnějším druhům.

Skořepina s ptáčkem, zn.: Bédina, na Fler.cz za 440 Kč.

Dívka s květem je na pomezí květináče, dekorace a uměleckého artefaktu a slušet jí to bude i na zídce nebo zámkové dlažbě. Vyrobená je ze světle hnědé keramické hlíny a můžete ji použít jako obal na už osázený květináč nebo ji osázet napřímo.

Květináč – dívka s květem, zn.: HM Keramika, na Fler.cz za 1 400 Kč.

Zamilovali jste si podobně jako mnoho zahrádkářů barevnou rozmanitost petúnií? Ručně modelovaný rustikální květináč bude to pravé pro vás i pro ně. Oblíbené balkonové letničky milují světlo a teplo, musíte je ale chránit před deštěm a větrem, které by je poškodily. Díky závěsu můžete květináč schovat pod altán nebo pergolu, kde budou květiny v bezpečí, a zároveň budou mít dost slunečního svitu. Na objednávku ho umí Art C. vyrobit i s odtokovými dírkami.

Vážky, zn.: Art C., na Fler.cz za 638 Kč.

Není zahrádkář, který by neznal Jiřinky. A některé odrůdy menšího vzrůstu jsou vhodné i do květináčů. Potřebují skutečně dost místa, a tak počítejte s tím, že budete přesazovat. Taková Sloní noha jim ale chvíli stačit bude. Kameninový květináč od značky mago je modelovaný i dekorovaný ručně a díky použitému materiálu může vaši zahradu nebo terasu zdobit celý rok.

Kameninový květináč Sloní noha – Natura, zn.: mago, na Fler.cz za 3 885 Kč.

Starorůžový Květináč hlava s nebesky modrým lemováním bude slušet všem rostlinkám. Pokud chcete zahrádkářskou výzvu se sladkou odměnou, zkuste borůvky. Vyžadují poměrně dost péče a hlavně speciální podmínky. Nemusíte hned zakládat celý záhon se zeminou upravenou na míru, alternativou je totiž pěstování v květináči. Vybrat musíte místo lehce zastíněné před poledním žárem a především koupit kyselý substrát s dostatečným množstvím rašeliny. Hlava poslouží na zahradě i jako originální dekorace. Těch má ostatně keramikas v nabídce plno.

Květináč hlava, zn.: keramikas, na Fler.cz za 1 554 Kč.

V originálních květináčích od lokálních tvůrců se vám bude pěstovat jedna radost, a navíc máte zaručeno, že na nich spočine oko každé návštěvy. Už víte, čím letos osadíte balkon nebo zahradu?

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.