Voňavý tymián

Tymián znali lidé již ve starověku. Používal se jako koření a léčivá rostlina. Latinské jméno rostliny je Thymus je odvozeno od řeckého thymol, což znamená odvaha a síla.

Ještě ve středověku byl tymián považován za symbol statečnosti, a proto jim byli obdarováni rytíři při turnajích. Nať má silně antibakteriální účinky a používá se ke kloktání např. při zánětech horních cest dýchacích, ale také ve formě obkladů a koupelí při léčbě zánětlivých onemocnění kůže a hnisavých poranění. Vnitřně podporuje odkašlávání. Podporuje trávení a působí proti plynatosti. Tymián se v minulosti s oblibou pěstoval ve venkovských zahrádkách a stejně jako dnes patřil k oblíbenému koření. Vynikající je tymián v luštěninových polévkách, kterým propůjčuje kořeněné aroma a zároveň usnadňuje jejich trávení.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.