Vrtá vám hlavou, kolik stojí vrtaná studna?

Mít na pozemku studnu se bezesporu vyplatí už „jen“ kvůli pocitu menší závislosti na rozvodové síti. Investice je ovšem rozumná také z finančního hlediska. Ale o kolik přesně budete po realizaci vrtané studny chudší – a za jak dlouho se vám vstupní náklady na vybudování vlastního zdroje pitné a užitkové vody vrátí formou úspory? Jde o jednoduché počty, na kterých se nedá nic moc pokazit. Do výpočtu však musíte zahrnout ty správné proměnné a konstanty.

Nejde jen o vrtání, zaplatíte i za další položky

Jak už to tak bývá, celkovou cenu za realizaci vrtané studny netvoří pouze částka za práci. Na nemalé peníze vás vyjdou mnohé další dílčí položky. A konečně bude záviset i na hloubce vrtu (1 m stojí cca 2500 Kč).

Výslednou cenu vrtané studny tedy netvoří jen hloubení (a případné prohloubení) a čerpací technika. Zaplatíte za hydrogeologický posudek, vyhloubení průzkumného vrtu, projektovou dokumentaci, stavební povolení, hydrochemické práce a hydrodynamické zkoušky.

Výčet je to pěkný, ovšem pro většinu lidí nicneříkající. Na kolik tedy v průměru vychází jednotlivé položky?

  • Hydrogelolog si za posudek řekne o cca 4-17 tis. Kč.
  • Provedení průzkumného vrtu stojí cca 2 500 Kč.
  • Autorizovaný inženýr z projekční kanceláře si za projektovou dokumentaci naúčtuje cca 12 tis. Kč.
  • Vodoprávní úřad si za vydání povolení řekne o 300 Kč (pokud studnu stavíte společně s domem) nebo 600 Kč (pokud studnu stavíte samostatně). Pozor – za stavbu „na černo“ byste mohli zaplatit pokutu ve výši až 50 tis. Kč.
  • Cena z hloubení jde ruku v ruce s typem podloží, hloubkou a průměrem vrtu, jakožto i částkou za dopravu materiálu na místo stavby. V každém případě počítejte se sumou někde mezi 30-100 tis. Kč.

Studnu máte hotovou, ale neobejdete se bez ponorného čerpadla. Připravte si na něj cca 10 tis. Kč.

Dalších zhruba 1500 Kč zaplatíte za základní a bakteriologický rozbor studniční vody. Ale samozřejmě si můžete připlatit až pětinásobek za komplexní analýzu.

Kolik tedy ve finále za studnu zaplatíte?

Když svědomitě sečtete všechny nezbytné položky, možná se vám z výsledné částky protočí panenky. Domácí studna vás totiž může stát i více než 100 tis. Kč, což ale není při dnešních cenách vodného a stočného taková katastrofa. Při roční úspoře ve výši cca 13 tis. Kč by doba návratnosti činila zhruba 7-8 let. V případě nižších nákladů pak samozřejmě počítejte s vyšší rentabilitou.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.