Vypěstujte si bavlnu

Bavlna je nejdůležitější přírodní textilní vlákno na celém světě. Těžko by se mezi námi našel někdo, kdo by nikdy na sobě nenosil nic bavlněného. A pokud vás bavlník opravdu zajímá a chtěli byste vědět také jak vypadá, můžete si ho zkusit vypěstovat i doma.

Rostlina to není o nic náročnější, než jiné pokojovky. Navíc je velice dekorativní. Patří do čeledi slézovitých a svým vzhledem trochu připomíná ibišek. Má krásné, sytě zelené listy, ty jsou už samy o sobě ozdobné. Květ je u botanické odrůdy sírově žlutý s červeným středem, šlechtěné varianty jsou v barvě červené, růžové a bílé. Jeho velikost je v průměru 5 – 7 centimetrů. Největší pozornost budí prasklé dozrávající tobolky s nepostradatelným chomáčem bílých chlupů. Ty mají opravdu tak zářivě bílou barvu, jakou známe z obrázků.

Bavlník bylinný je teplomilná rostlina, dařit se jí bude při pokojové teplotě 18 – 22°C. Dopřejte jí dobře osvětlené okno obrácené na jih či jihozápad. V bytových podmínkách by měla rostlina dosáhnout výšky 50 – 80 centimetrů. Čím více světla bude mít, tím kratší budou její stonky a vy nebudete potřebovat oporu. Její semena jsou velká asi 7 milimetrů, my je ale prakticky nevidíme, protože jejich obal z jednobuněčných vláken je velmi hustý. Klíčivost si udržují až pět let a tobolka může obsahovat i několik desítek semen.

Pro jednoleté pěstování je nejvhodnější doba výsevu od poloviny dubna do poloviny května. Pozor dáme, aby rostlina měla dost světla, jinak se může vytahovat.

Pokud se rozhodnete semena zasít, namočte je i s vlákny na 24 hodin do vlažné vody. Menší květináček naplníme zeminou a semínka nám při teplotě 22 – 25°C vyklíčí do deseti dnů. Za další týden se objeví i první pravé listy a my si můžeme rostlinku přesadit do většího květináče pro celou sezonu. Zálivku má ráda častou a bohatou, snese vodu i v podmisce. Hnojení je obdobné, jako u jiných pokojových květin. Květy jsou samosprašné, nemusíme si dělat starosti s jejich opylením. Otevírají se pouze na 24 – 36 hodin. Po odkvětu se začne vyvíjet tobolka, která roste asi měsíc. Další měsíc je zapotřebí, aby nám semínka dozrála. V této době omezíme zalévání znovu zde platí dopřát rostlině hodně světla, aby předčasně neopadaly tobolky. Jejich zralost poznáme tak, že praskají ve švech.A pokud si ji i s kouskem postranní větévky odstřihnete a usušíte, budete mít po mnoho měsíců ve váze zajímavou dekoraci.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.