Vypěstujte si své vlastní jmelí

Jmelí se tradičně věší jako vánoční ozdoba. Lidé se pod ním smějí políbit. Tento zvyk zřejmě pochází z keltské pověry, že jmelí zvyšuje plodnost. Druidové jmelí rozdávali lidem, aby si je přivázali na dveře jako ochranu před bleskem, hromem a všemu zlému. Věřili, že vyléčí každou nemoc a funguje i jako protijed. 

Jak si vypěstovat vlastní jmelí?

I vy si můžete vypěstovat svoje vlastní jmelí, přestože může trvat léta, než se rozroste a zaplodí. Jmelí je poloparazit na stromech, často i na jabloní, hlohu a lípě. Celkem rozlišujeme asi 100 druhů této rostliny. U nás v ČR najdete pouze jeden druh – jmelí bílé.

V únoru či březnu vyberte mladou dobře rostoucí větev a na její spodní straně udělejte do kůry několik mělkých zářezů. Pod každý proužek kůry vložte zralou bobuli jmelí a rozmáčknete ji. Uvolněná lepkavá hmoty ztvrdne a pevně přilepí semena na místo. Semenům trvá dlouho, než vyklíčí a jmelí zapustí svá haustoria („kořínky“), která čerpají část živin. Je možné, že celý postup budete muset několikrát opakovat. Než jmelí vyroste a zaplodí, může to trvat až 7 let. Bobule rostliny jsou buď samčí nebo samičí; bude-li pouze samčí nebo samičí rostlina, nebude plodit.

Protože klíčivost je velice malá, „vysejte“ spoustu semen, nejlépe ovšem na stejný druh stromu, který hostil rodičovskou rostlinu. Jmelí z borovice vám na jabloni neporoste.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.