Výstavba skleníku – jaký vybrat?

Pěstování zeleniny i jiných rostlin ve skleníku má mnoho výhod. Jenže jak je na tom stavba takového skleníku a jaké varianty existují? Než se pustíte do samotných prací, pečlivě zvažte i výběr konkrétního řešení s ohledem na budoucí použití i nabízenou životnost.

Vhodné místo

Pro skleník musíte mít na zahradě připravené vhodné místo. Výborné stanoviště by mělo být z větší části na slunci. Ideální tak je například západní či jižní orientace pozemku, kde budete moci díky skleníkovému efektu začít s pěstováním zeleniny již velmi brzo zjara. Takové místo by mělo být na rovině, nebo si připravte dostatečný velký srovnaný terén. Většina skleníku vyžaduje pevný betonový základ.

Skleník nebo polykarbonát?

Před zahájením stavby konstrukci si dopředu ujasněte, jestli půjde o skleník ze skla, nebo zvolíte dutinkový polykarbonát. V prvním případě má sklo velmi dlouhou životnost, ale je těžké, takže klade větší nároky na konstrukci. Může se také stát, že se jedna tabulka rozbije a výměna bývá poměrně složitá. Druhá možnost v podobě dutinkového polykarbonátu nabízí lepší možnosti díky nízké hmotnosti, takže jde o variantu vhodnou pro skleník s lehkou hliníkovou konstrukcí. Polykarbonát má také lepší tepelně izolační vlastnosti a zároveň pomáhá s přirozeným rozptýlením světla, takže se pod ním nebudou rostliny pálit jako pod čirým sklem.

Dostatečný rozměr

Vhodná velikost se velmi odvíjí od toho, jak velký prostor můžete pro skleník vyčlenit. Také si promyslete, co uvnitř chcete pěstovat. Pro salátové okurky a rajčata počítejte a nároky na vyšší skleník. Zvažte také optimální šířku, aby se dovnitř vešly záhonky i místo pro cestičku na udržování. Při výstavbě nezapomínejte na větrací prvky pro lepší cirkulaci vzduchu za horkých letních dní. Důležité je i správné uchycení k podkladu, aby byl skleník maximálně stabilní.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.