Vzrůstající popularita tepelných čerpadel: Jak vybrat správné řešení?

Zájem o tepelná čerpadla jako ekologickou a ekonomickou alternativu vytápění neustále stoupá. Statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO) ukazují, že nejoblíbenějším typem jsou vzduch-voda čerpadla, která tvoří přibližně 97 % trhu. Během prvního pololetí tohoto roku bylo v České republice dodáno 40 tisíc těchto čerpadel, což představuje nárůst o 60 % ve srovnání s předchozím rokem.

Růst trhu v Evropě a Česku

Vývoj trhu tepelných čerpadel v Evropě naznačuje očekávaný roční nárůst zhruba o 20 %. V Česku by měl podle Komory obnovitelných zdrojů energie tento nárůst činit přibližně 15 % za rok. Pokud by se tento trend udržel, mohlo by být v roce 2030 v České republice nainstalováno přes milion tepelných čerpadel.

Různé typy tepelných čerpadel

Existuje několik různých typů tepelných čerpadel, z nichž každé má specifické vlastnosti a využití. Tepelná čerpadla vzduch-voda odebírají teplo z okolního vzduchu a přenášejí jej do vodního okruhu pro vytápění nebo ohřev vody. Jsou relativně snadno instalovatelná a vhodná pro různé typy nemovitostí.

Země-Voda: čerpadla pro stabilní vytápění

Tepelná čerpadla země-voda využívají teplo z půdy nebo hornin pod zemí. Tato varianta nabízí stabilní topný systém, avšak s vyššími pořizovacími náklady kvůli nutnosti vrtání nebo kopání. Taktéž vyžaduje větší prostor na pozemku.

Voda-Voda: čerpadla a jejich omezení

Tepelná čerpadla voda-voda odebírají teplo z podzemních nebo povrchových vod. V ČR se využívají méně kvůli nedostatečnému dostupnému čistému zdroji vody s požadovanou teplotou.

Vzduch-Vzduch: čerpadla pro doplnění tepla

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch odebírají teplo z okolního vzduchu pro vytápění nebo chlazení. Tyto čerpadla slouží spíše jako doplňkový zdroj tepla.

Rozdílné potřeby

Při výběru tepelného čerpadla je klíčové zvážit tepelné ztráty nemovitosti, které ovlivňují poloha domu, kvalita zateplení a požadovaný tepelný komfort. Odborníci mohou pomoci s výběrem čerpadla podle konkrétních potřeb.

Společnost Schlieger nabízí tepelná čerpadla vzduch-voda ve dvou výkonnostních variantách, která jsou vhodná pro různé druhy nemovitostí. Nabízí také rychlou instalaci, servis a pomoc s žádostí o dotace.

Dotace pro ekologická řešení

Pro ty, kteří nemohou investovat do tepelného čerpadla z ekonomických důvodů, existuje možnost získat až 180 000 Kč prostřednictvím Kotlíkové dotace na podporu ekologického vytápění.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.