Yucca – velká palma v malém pokoji

„Báro, že nevíš, kde rostou kokosové ořechy?“ doráží Martin. Bára se brání. „Náhodou! Vím. Na palmě!“ A šup, dostává pohlavek.  Záušáka. „Vždyť jsi říkala napal mě!“ Martin se chechtá jako pominutý.Typický obrázek dětského hašteření mých školní let.

Ovšem, taková palma má něco do sebe. Vždycky jsem si ji do interiéru přála, ale až v dospělosti jsem jednu takovou získala – yuccu. Sice se pyšnila špičatými, tmavě zelenými, tuhými listy, ale byla chudák celá pokřivená, jakoby stižená křivicí. Však ji také majitelé chtěli původně vyhodit. To jsem jim nedovolila.

Z yuccy jsem odřízla dvě odnože. Zasadila jsem je do květináče s kompostem, rašelinou a pískem. Dno květníku jsem vystlala kamínky, neboť prý kořeny této rostliny, když je přemokřená, s oblibou uhnívají. Následně jsem se obrnila trpělivostí v domnění, že jejich kořenění bude běh na dlouhou trať a že mi třeba palmičky uschnou.

Ty však překvapily. Poctivě zakořenily v krátkém čase. Zřejmě si u mě chtěly šplhnout. Pochválila jsem je a dopřála samostatný prostor u okna v pokoji, venkovní vzduch a dostatek světla. Zkrátka, užívaly si bydlení jako ve skleníku. Odměnily se mi. Rostly a rostly, pěkně rovně, jak se na pořádné palmy sluší a patří. Občas jsem jim přilepšila tyčinkovým hnojivem. Toť vše. Yuccy rostly hodně. Dokonce tak, že připomínaly pohádku o veliké řepě. Na rozdíl od řepy palmy byly dvě.

Dnes dosahují bezmála až ke stropu. Utiskují nás. Omezují taky okna, která nejdou otevřít. Pokukuju po sálech a halách, kterým by yuccy určitě slušely. A vlastně – i patřily. Podle učení Feng-Šuej není dobré mít rostliny se špičatými ostrými listy v bytě, zbytečně obdarovávají okolí negativní energií.

Dočetla jsem se, že yuccy pocházejí z USA a Mexika. Nevím. Ty naše pocházejí od známých z vedlejší ulice. Za těch pár dnů, co jsem dopsala tento článek, se mi podařilo jednu palmu udat. Do školní auly. Prvňáčci budou moci recitovat:

Ode dveří na nás juká velká, dobře rostlá yucca.

Kyne zelenými listy. Je tu ráda, to je jistý.

Tu druhou asi vyměním za kroton. Pro jistotu. Zase budeme moci otvírat okna.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.