Na jaře vyžadují pokojové rostliny více péče než v ostatních částech roku. Energii a sílu k dalšímu růstu jim dodá nejen světlo a teplo, ale i správná péče. Co přesně obnáší a čemu se raději vyhnout, radí Lenka Hrubá, zakladatelka Zahrady na niti, květinářství nejen s kokedamami.
Po zimě pomůže sprcha
S příchodem jara, pro pokojovky zhruba od poloviny března, nastává rostlinám období růstu. Aby mohly růst, potřebují světlo, a to absorbují svými listy. Proto je důležité, aby nebyly pokryté prachem, protože ten brání jeho absorpci a rostliny tak celkově oslabuje. Nejrychlejším způsobem, jak rostliny prachu zbavit, je sprcha. Ale i ta se musí naplánovat. „Pokojovky je dobré na očistnou proceduru připravit dopředu. Dejte jim vodní půst a pár dní až týden před lázní je nezalévejte. Je třeba počítat s tím, že se při sprchování substrát namočí, a to by některým druhům nemuselo udělat dobře,” doporučuje Lenka Hrubá. Na co myslet při samotném sprchování?
- Připravte si koupelnu – na dno vany dejte hadr nebo gumovou rohožku, které zabrání jejímu poškrábání.
- Nastavte vodu na vlažnou teplotu, ať rostlina neutrpí teplotní šok.
- Rostliny sprchujte po jedné.
- Snažte se naklonit rostlinu i s květináčem tak, aby voda z listů stékala do vany, a ne do květináče. Nechcete, aby se substrát zbytečně namočil.
- Kaktusy a sukulenty sprchu nevyžadují, pokud jim ji přesto chcete dopřát, hlídejte opravdu pečlivě, aby zálivka nenasákla.
- Po sprchování nechte rostliny ve vaně chvíli odstát, aby voda z listů stekla do odtoku a neměli jste doma kaluže.
Přesadit…
Rostlina je pěkně čistá, co dál? Zkontrolujte, jestli jí není květináč malý. Pokud je celý prorostlý kořeny, je nejvyšší čas dopřát jí trochu místa. Přesazování na jaře má svůj důvod. S novým substrátem dopřejete rostlině také spoustu živin, které může během nastávajícího období růstu zužitkovat. Přesazováním v jiných částech roku riskujete, že rostlinu vybudíte k růstu během zimy, kdy má odpočívat, takže ji nakonec oslabíte.
…a pohnojit?
Pokud jste rostlinu právě přesadili, není hnojení podle Lenky Hrubé povinné, protože nový substrát obsahuje živin dost. Pokud chcete, můžete při míchání substrátu přidat 100% přírodní Červí hnojivo, které se hodí pro většinu rostlin kromě kaktusů a sukulentů. To působí i proti hmyzu, nemá žádný zápach, a navíc se uvolňuje postupně, takže je pro rostliny tou nejpřirozenější cestou, jak živiny získávat. V Zahradě na niti seženete balení o objemu 100 ml za 65 Kč, na 1 litr substrátu stačí 1 čajová lžička. Rostliny, které se nepřesazovaly, pak stačí přihnojit 1–2x ročně. Opět můžete použít Červí hnojivo, stačí nasypat 1 čajovou lžičku hnojiva na povrch substrátu. „Pokud rostlinám hnojení nestačí a neprospívají, bude něco špatně se světlem, zálivkou nebo substrátem a hnojením to nenapravíte,” upozorňuje Lenka Hrubá.
Skvělým přírodním prostředkem na podporu růstu rostlin je Lignohumát. Jedná se o organický roztok plný humátů, což jsou přírodní substance získané extrakcí z dřevěného uhlí či rašeliny, které jsou velmi důležité pro růst a vývin rostlin. Toto hnojivo působí pozitivně proti stresu, zlepšuje odolnost vůči škůdcům, zvyšuje příjem minerálních látek kořeny a celkově podporuje rozvoj kořenového systému. Navíc má pozitivní vliv na tvorbu květů. Lignohumát seženete i v Zahradě na niti, balení o objemu 500 ml zakoupíte za 195 Kč.
V obchodu Zahrada na niti ve Školské 7 na Praze 1 (Nové město) seženete rostliny, namíchané substráty, přesazovací podložky, a navíc spoustu dobrých rad.