Zahrada v bytě – část druhá

Někteří z nás nemají možnost pěstovat rostlinky na zahrádce. Tento článek nabízí seznam pár dalších pokojových rostlinek, ze kterých si můžete vytvořit zahradu v bytě.

Seznam vybraných pokojových rostlin (část druhá)

Echeveria derenbergii (dužnatka Derenbergova)

Sukulentní rostlina s dužnatými, bílé ojíněnými listy. Oranžově červené květy se objevují na zakřivených stoncích na jaře, začátkem léta.
Správné místo: plné slunce – u okna k jihu nebo k západu. V létě bude třeba rostlinu zastiňovat před poledním sluncem. Vhodná je běžná pokojová teplota, avšak v zimě dává přednost teplotě 13-16 °C.
Zálivka a hnojení – v létě zalévejte pravidelně a povrch substrátu nechte vždy mezi zálivkami vyschnout. V zimě zalévejte jen tak, aby rostlina nesesychala. V létě používejte jednou týdně univerzální tekuté hnojivo ředěné v poměru 1:1.
Rada – nezalévejte shora, neboť vláha na listech může způsobit hnilobu. Namísto toho postavte květináč do misky s vodou a potom nechte důkladně okapat.

Epiphyllum (fylokaktus, epifylum)

Velkokvětý kaktus se zploštělými stonky kvetoucí od května do června.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Od jara do podzimu prospívá při minimální teplotě 15°C, v zimě při 10°C.
Zálivka a hnojení – na jaře a v létě zalévejte hojně, avšak zajistěte dobrou drenáž. Denně rostliny mlžte a postavte je na misky s vlhkými oblázky nebo keramzitem. Po vytvoření poupat aplikujte před jejich otevřením každé dva týdny hnojivo na rajčata. Na podzim a v zimě zalévejte tak, aby byl substrát mírně vlhký, dále zalévejte mírně a mezi zálivkami nechte horní vrstvu substrátu proschnout.
Rada – tento kaktus kvete nejlépe v těsném květináči; přesazujte jej pouze tehdy, když začne ztrácet stabilitu.

Euphorbia (=Poinsettia) pulcherrima (vánoční hvězda)

Oblíbený keřík, který v zimě vytváří atraktivní červené, růžové nebo bílé listeny. Je obecně spojován s Vánocemi.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. V zimě udržujte při běžné teplotě (alespoň 13°C), od dubna při minimální teplotě 18°C.
Zálivka a hnojení – pravidelně zalévejte a povrch substrátu nechte mezi jednotlivými zálivkami vyschnout.
Rada – aby vánoční hvězda kvetla i v následujícím roce, seřízněte ji 10 cm nad bází a substrát nechte téměř vyschnout. V dubnu obnovte zálivku, aby začala znovu růst a přesaďte ji do čerstvé zeminy. Od června do září každý týden pravidelně hnojte univerzálním hnojivem ředěným v poměru 1:1. Od konce září nechte rostlinu po osm týdnů každý den 14 hodin v absolutní temnotě (zakryjte ji krabici nebo černým plastikovým sáčkem). Vánoční hvězda opět na Vánoce pokvete, bude však vyšší než loňského roku.

Exacum affine (hořkolist)

Krátkověká, bohatě kvetoucí trvalka, která vytváří vonné, světlé modré květy. Pěstuje se jako letnička a po odkvětu se zlikviduje.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Prospívá při teplotách mezi 13°C a 16°C.
Zálivka a hnojení – pravidelným zaléváním udržujte stálou vlhkost. Květináč postavte na misku s vlhkými oblázky a při zalévání mlžte listy. Když rostlina kvete, přihnojujte každé dva týdny univerzálním tekutým hnojivem.
Rada – odkvetlé květy odstřihávejte. Rostlina bude ve snaze vytvořit semena produkovat další květy, čímž se prodlouží doba jejího kvetení.

Hibiscus rosa-sinensis (ibišek čínská růže)

„Pokojový“ ibišek kvetoucí od konce jara do léta. Květy jsou oranžové, růžové, červené, bílé nebo žluté.
Správné místo: plné slunce – u okna k jihu nebo k západu. V létě bude třeba rostlinu zastiňovat před poledním sluncem. Po většinu roku roste dobře při normálních pokojových teplotách; přes zimu udržujte minimální teplotu 10 °C.
Zálivka a hnojení – substrát je třeba udržovat vlhký, avšak v zimě by se měl zalévat jen natolik, aby nevyschl. Od května do září aplikujte jednou za dva týdny tekuté hnojivo s vysokým obsahem draslíku.
Rada – k udržení keříkovitého vzrůstu ostříhejte na jaře stonky a větve na délku 15 cm od báze rostliny, nebo seřízněte vrchol o třetinu a postranní větve zkraťte na 8 cm.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.