Zahrada v bytě – část čtvrtá

Výběr pokojových rostlin je velice pestrý. V dnešním článku se podíváme na rostliny s ozdobnými listy. Tyto rostliny nabízejí širokou škálu barev, tvarů, kreseb i textur. Níže tedy najdete pár rostlin se zajímavými i krásnými listy. 

Adiantum raddianum (netík Raddiho)

Oblíbená kapradina s tmavě zelenými, převislými listy a tenkými leklými řapíky.
Správné místo: polostín – u okna k severu nebo k východu, anebo dva metry od světlého okna, mimo dosah přímého slunečního svitu. Snáší široké rozmezí teplot od 10°C (minimum) do 24°C.
Zálivka a hnojení – zalévejte mírně a zajistěte, aby kořenový bal nevysychal. Pokud substrát rašelinový, aplikujte během vegetačního období jednou za čtrnáct dní univerzální tekuté hnojivo. Pokud je substrát bazický, pak stačí jednou za měsíc.
Rada – dosahuje-li teplota více než 24°C, denně listy stříkejte a rostlinu postavte na misku se zatopenými oblázky nebo s keramzitem.

Asparagus densiflorus (chřest hustokvětý)

Oblíbený asparágus je rostlina z čeledi liliovitých s atraktivním jemným „olistěním“, s listovitými útvary, fylokladii.
Správné místo: polostín – u okna k severu nebo k východu, anebo dva metry od světlého okna, mimo dosah přímého slunečního svitu. Dává přednost běžným teplotám, avšak v zimě snese teplotu i jen 7°C, za předpokladu, že substrát není mokrý.
Zálivka a hnojení – od jara do podzimu zeminu udržujte důkladně provlhčenou; v zimě zalévejte jen tolik, aby substrát zcela nevysychal. V období aktivního růstu přihnojujte každé dva týdny univerzálním tekutým hnojivem.
Rada – silné kořeny tohoto chřestu mají snahu nadzvedávat půdu, proto substrát udržujte o hodný kus pod okrajem nádoby. Přesazujte jednou ročně nebo podle potřeby.

Ceropegia woodii (svícník Woodův)

Převislý sukulent se srdčitými listy a tělové zbarvenými trubkovitými květy.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Po celý rok udržujte při normální pokojové teplotě.
Zálivka a hnojení – na jaře a v létě zalévejte mírně a mezi zálivkami nechte substrát vyschnout. V zimě zalévejte jen tolik, aby substrát úplně nevyschl. Zdravé dospělé rostliny přihnojujte v období aktivního růstu jednou měsíčně univerzálním tekutým hnojivem.
Rada – při vysazování do závěsné nádoby umístěte hlízky 4-5 cm od sebe, aby byl výsledek co nejpůsobivější.

Cissus rhombifolia (žumen routolistý)

Rychlé rostoucí liána příbuzná vinné révě, s lístky na krajích zubatými.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Daří se jí v teple, avšak pokud je to nezbytné, snese v zimě po kratší dobu i teplotu 13°C.
Zálivka a hnojení – v létě zalévejte hojně; v zimě jen tolik, aby rostlina nevyschla. Od jara do podzimu přihnojujte jednou za dva týdny univerzálním tekutým hnojivem.
Rada – na jaře sestříhejte postranní výhony na délku asi 3 cm a hlavní stonek seřízněte o třetinu. Vyštípejte růstové vrcholy, aby se rostlina rozvětvila.

Codiaeum variegatum var. pictum (podivec pestrý, kroton)

Hustý keř, jehož kultivary mají různobarevné až skvrnité listy.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Vyžaduje teplotu alespoň 13°C po celý rok.
Zálivka a hnojení – během vegetačního období zalévejte vydatně vlažnou vodou a mezi zálivkami nechte povrch substrátu vyschnout; v zimě nalévejte jen tolik, aby substrát úplně nevyschl. Rostlinu postavte na misku s vlhkými oblázky a v létě často mlžte. Během vegetačního období přihnojujte každé dva týdny univerzálním tekutým hnojivem.
Rada – pokud kroton přeroste vymezený prostor, na jaře ho seříznete a rány zasypte mletou křídou, abyste zastavili výtok mléčného latexu.

Cyperus involucratus (šáchor střídavolistý)

Vlhkomilná rostlina s dlouhými úzkými listy uspořádanými v hustých vrcholových růžicích na tenkých stoncích. Může dorůst výšky až 150 cm.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Snese teplotu 10°C a prospívá při běžné pokojové teplotě.
Zálivka a hnojení – vydatně zalévejte a květináč postavte do hluboké misky s vodou, aby byla půda trvale promáčená. Během aktivního růstového období přihnojujte jednou za měsíc univerzálním tekutým hnojivem.
Rada – listy pravidelně roste vlažnou vodou, abyste rostlině poskytly potřebnou vlhkost.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.