Zahradní škůdci

Trávník je posekaný, záhony zaplevelené v rámci únosnosti. Člověk by se mohl radovat. Jenže neraduje. 

Přijde totiž na záhon a co nevidí! Část úrody nevidí. V extrémním případě pak i úrodu celou. Protože na plodech jeho snažení počal kdosi parazitovat, případně se jinak přičiňovat, aby člověk nenalezl klidu. Protože příroda je mrcha.

Luka, lesy a stráně jsou totiž plné lezoucích, běhajících a hupkajících tvorů, kterým je naše snažení zcela lhostejným a nedopřejí nám obohacovat se na vlastní úkor, a v klidu nás nejednou nenechá ani podsvětí.

O zajících a srnách se říká, že jsou plachými tvory. Z vlastní zkušenosti však toto nemohu potvrdit. Protože kolikrát jsem již, nacházeje se skoro na návsi, málem zakopl o srnu, až v poslední okamžik přede mnou prchající, kolikrát už mi před chalupou u silnice stopoval zajíc! A když už takovýto býložravec zavítá na vaši zahrádku, nebude se tu přece krmit něčím, co sežene všude, ale zásadně jen tím vůkol nedostatkovým, „tuzexovým“. Zbaští mrkve, spase ředkvičky a kedlubny, hrášek je pro něj laskominou, pro chuť neuškodí třeba ani trocha cibule, prostě cokoliv, oč tu tak pečujete, maje v úmyslu obohatit vlastní jídelníček.

A pomoci není. Totiž vlastně je, ovšem pouze za předpokladu, že se úrodou nechcete obohatit. Protože stavba plotu je při cenách potravin notně nerentabilní.

A i když se plotem spasíte před nájezdy býložravců, vyhráno nemáte.

Protože takoví slimák a hlemýžď snadno prolezou jak oky plotu drátěného, tak přešplhají neokatou zábranu zděnou a hrr na ně. Tedy na vaše plodiny. Tady je každý zátaras marný, i nezbývá, než tentokrát plít ze záhonu nikoliv plevel, ale tyto plazivce. Sbírat, sbírat, sbírat a současně rovnou likvidovat, protože kdybyste je pouze vyhodili za hranice vlastní parcely, vrátí se, a to dost možná posíleni o své kamarády. Úplně jako balkánští Romové ve Francii. Je ovšem rovněž sporné, nakolik budete úspěšnými i s pomocí likvidace, protože řady těchhle potvor jsou snad nekonečné a zmizí-li jeden, už po jeho postu pasou jiní.

Odoláte-li pak nějak nájezdům pozemním, dočkáte se zřejmě i náletů. Hlavně máte-li dosud semínka nehluboko v zemi nebo vegetaci skýtající rovněž chutná semena či zobatelné plody. Zaletí k vám špačci, žluvy a další mlsouni, a nevíte-li snad, co tito dovedou, zeptejte se, nejlépe vinařů a třešňařů. Po rybízu a hrášku brzy nebude stopy, po lecčem jiném též. Co zbyde, to jsou oči pro pláč, a těch se nenajíte.

A i když se alespoň některé druhy ptactva podaří odradit třeba sítí, pod niž někteří z opeřenců z obav nechtějí preventivně zalétat, je tu ještě hrozící útok z útrob země. Třeba takové myši, které si klidně prokopou tunel a vytunelují vás, i kdybyste dělali nevím co. A zkuste honit takovou myš! Nedoženete ji, ani jste-li takový starý mlsný kocour, a zdá se, že ani kočky už nejsou, co bývaly. A dáte-li si nakonec třeba tu práci, že prozkoumáte pozemek píď po pídi a u každé díry nastražíte past, pochopíte později problémy dejme tomu Mozambiku, kde leží dodnes minová pole a nikdo neví, jak se jich efektivně zbavit. Tady sice nebudete nasazovat holý život, ale určitě díky své zapomětlivosti na některou z nástrah dříve či později šlápnete sami. A pochopíte, proč se myším do pastiček zrovna moc lézt nechce. Pro lepší pochopení tohoto lze doporučit zejména chůzi bez ponožek v sandálech, případně zcela naboso.

A kapitolou samou pro sebe je zlotřilec z podzemí zvaný krtek. Potvora prý sice slepá, přesto však schopná udělat svojí hromádku právě tam, kde ji člověk mít nechce. Snad vědom si toho, že je chráněn, si to věčné ničení vašeho trávníku a devastaci záhonů jak se patří užívá. Rozhodně by v okamžiku jeho ofenzívy neměly děti žádat po rodičích-zahrádkářích puštění televizního večerníčku s krtečkem nebo koupi knížky o tom, jak krtek ke kalhotkám přišel.

Prostě člověk aby byl dle hesla Franty Kocourka „furt ve střehu“. Očekávaje útok tu odtud a tu odtud. A ač se lidé hrdě nazývají pány tvorstva, musíme si přiznat, že těmito nejsou. V boji se škůdci bychom vyhráli snad leda tehdy, byly-li by všechny pozemky zabetonovány.

Což by ale už nebyla zahrádka.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.