Zakládáme plastové zahradní jezírko. Co vše budete potřebovat?

Mezi ty nejdůležitější prvky při zakládání jezírka patří samozřejmě plastová forma, filtrační čerpadlo, dekorace v podobě kamenů, oblázků či písku. Rozhodně budete potřebovat také vodomilné rostliny a prostředky na čištění jezírek případně udržování jejich biologické rovnováhy. Připravte si také potřebné nářadí a měřící pásmo nebo metr. Hodí se i vodováha pro zajištění odpovídajícího usazení jezírka a v neposlední řadě také pracovní rukavice. A teď už hurá do toho.

Zvolte správnou polohu a velikost jezírka

Při volbě stanoviště pro zahradní jezírko myslete na to, že by mělo být chráněno před sluncem, díky jehož dlouhému záření by s e v něm kazila voda. Maximální denní doba, po kterou by sluneční paprsky měly dopadat na hladinu jezírka, se pohybuje okolo 5 až 6 hodin. Zároveň dejte pozor na to, aby se v bezprostřední blízkosti vodní plochy nenacházely stromy, jejichž listí by mohlo vodu v zahradním jezírku znečišťovat. Plánujete-li jezírko umístit do větší vzdálenosti od domu či pergoly, z níž jej chcete pozorovat, volte raději větší rozměry, díky nimž bude jezírko působit lépe. Ve větším jezírku se vám také snáze podaří udržet stabilní ekosystém.

Příprava podkladu

Obrysy jezírka si na trávě vyznačte pomocí kamínků, které neodvane vítr, a při hloubení jámy počítejte na každé straně s rezervou alespoň okolo 5 cm. Při kopání jámy na jezírko začněte nejprve s nejhlubší zónou a postupně připravujte otvor i pro mělčí části jezírka. I hloubka jámy by měla mít alespoň minimální rezervu. Nechcete-li se přizpůsobovat předem daným rozměrům plastového jezírka, máte vždy možnost pokrýt dno vodní nádrže jezírkovou fólií. Počítat ale musíte s tím, že fólie není tak odolná jako plastová nádoba a může se snadno protrhnout. Na druhou stranu vyřešit díru v jezírkové fólii není zas až tak velký problém.

Usazení a vybavení jezírka

Jakmile bude jáma připravena, nasypte na její dno alespoň 5 cm vrstvu jemného písku a na ni postavte jezírko. Jeho okraje srovnejte pomocí vodováhy do roviny a postupně začněte nádrž plnit vodou. Pro kontrolu a finální usazení ji naplňte pouze do jedné třetiny a všechny dutiny okolo jezírka vysypte pískem. Abyste v jezírku mohli provozovat filtrační čerpadlo, bude k němu potřeba přivést elektřinu pomocí speciálního zemního kabelu s vnější zástrčkou. Na zapojení kabelu si raději přizvěte profíka. Na dno jezírka usaďte čerpadlo, k němu připojte mimo jezírko pomocí tlakové hadice venkovní filtr. Nakonec zakryjte okraje jezírka oblázky, vysaďte vodní rostliny a máte hotovo.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.