Zederach indický (Azadirachta indica) je známý spíše pod názvem Neem. Neem je středně velký stálezelený strom s vysokou korunou a krátkým rovným kmenem. Patří do čeledi Meliaceae a pochází z Indie. Charakteristickým znakem je svraskalá tmavá kůra šedohnědé barvy a světle zelené oválné listy s výraznou žilnatinou.
Kvete drobnými bílými květy uspořádanými do klasů, ze kterých se vyvinou zářivě žluté elipsovité plody – peckovice. Vyžaduje plné slunce přiměřenou vlhkost půdy. Pro svůj vzhled je zederach indický vysazován po celém světě jako okrasný strom.
Dnes roste jako divoký strom v Indii, Bangladéši, Barmě, Pákistánu, Srí Lance, Malajsii, Thajsku a Indonésie. Uměle je vysazován také Africe, Austrálii a Severní, Střední a Jižní Americe. Kromě rozsáhlých léčivých účinků je u tohoto stromu oceňováno i dřevo, které se používá v nábytkářství. Zbytky po průmyslovém zpracování slouží jako levné krmivo pro dobytek.
Neem se dá zužitkovat prakticky celý; od kůry po květy. Úplně první využití listů zederachu pochází z Indie a to už z doby před 4 000 lety. Nebylo to ale v lékařství, nýbrž v zemědělství. Odvar z listů totiž působí jako účinný pesticid. O něco později proniklo jeho použití i do tradiční medicíny Ájurvéda a odtud i do lékařských směrů Unani, Siddha a Amchi.
Léčivé účinky zederachu
Jako první musím vyzdvihnout vynikající pročišťující účinky zederachu. Pomáhá odstranit škodliviny z těla a především krve. Alternativní medicína ho doporučuje jako doplněk při hubnutí, přejídání a cukrovce. Účinné látky podporují imunitní systém a správný chod metabolismu. Mírní příznaky nachlazení, chřipky i angíny a snižuje horečku. Má antivirotické a protiplísňové účinky a efektivně hubí i většinu kvasinek. Pomáhá také při zánětech střev a žaludku a ničí bakterie zubního plaku, které způsobují zubní kaz.
Odvar se zevně používá při onemocnění kůže. Zejména jde o akné, ekzémy a nežádoucí lupy. Užívá se jako doplněk při onemocnění lupénkou. Mírní i otoky a alergické reakce po bodnutí hmyzem. Léčí opary.
Větvičky zederachu používají nemajetní Indové jako levnou a účinnou náhražku zubního kartáčku a pasty.
Olej, odvar i obklady
Neem se obvykle užívá ve formě odvaru, řidčeji se z jeho semen lisuje olej. Odvar připravíme přelitím 2 g sušiny 300 ml horké vody. Nápoj necháme vystydnout, přecedíme a rozdělíme na 2-3 dávky, které popíjíme během dne, nejlépe před jídlem. Stejně se připraví si léčivý odvar k potírání nemocné pokožky. Obklady přikládáme 4-6x denně.
Zederach indický je možné užívat dlouhodobě. Žádné negativní vedlejší účinky nejsou při rozumném dávkování známy.