Zelené střechy: Krásné, ale s rizikem vlhkosti

Zelené střechy se těší stále větší oblibě. Nabízí estetické i environmentální benefity a v neposlední řadě snižují náklady na energie. Avšak i zelená střecha skrývá svá úskalí, a to v podobě vlhkosti a zatékání. Zvláště u dřevěných a hybridních konstrukcí může vlhkost způsobit vážné škody, které se vyšplhají do statisíců korun.

Proč je monitoring vlhkosti u zelených střech tak důležitý?

Na ploše zelené střechy se zadržuje velké množství vody. I když správně instalovaná zelená střecha zvyšuje voděodolnost povrchu, prakticky neexistuje plochá střecha, která by se během své životnosti nesetkala s problémem vlhkosti.

V případě zatékání do střešní konstrukce není vždy snadné problém hned lokalizovat. Vlhkost se nešíří podle logických vzorců, ale proniká do slabých míst konstrukce. I malá závada tak může po delší době postihnout značnou část střechy. Pokud se vlhkost dostane přes hydroizolační vrstvu, klesá k parozábraně, kde se hromadí a šíří se dále do konstrukce. U dřevěných a hybridních konstrukcí může vlhkost po čase způsobit degradaci materiálu a vést k nutnosti nákladných oprav.

Řešení: Inteligentní monitoring vlhkosti

Naštěstí existuje řešení, které umožňuje včas odhalit problémy s vlhkostí a předejít tak rozsáhlým škodám. Jedná se o inteligentní senzory vlhkosti, které dovedou v reálném čase monitorovat úroveň vlhkosti v konstrukci střechy. V případě detekce kapalné vody nebo překročení optimální hodnoty vlhkosti je majitel objektu ihned upozorněn. Díky včasnému varování může přistoupit k nápravě problému a minimalizovat tak škody. Inteligentní senzory navíc napomáhají přesnější lokalizaci defektu.

Monitoring vlhkosti – nutnost v komerčním i soukromém sektoru

V komerčním sektoru by se aktivní senzory vlhkosti měly stát standardem u všech vícepodlažních staveb ze dřeva či kombinovaných materiálů. Případné komplikace s vlhkostí by mohly negativně ovlivnit hned několik nájemců a způsobit jim značné finanční i reputační škody.

Obecně se však doporučuje aktivní monitoring vlhkosti u všech typů dřevěných staveb, včetně rodinných domů. Investice do prevence v podobě inteligentních senzorů je v porovnání s náklady na opravu vlhkem poničené konstrukce zanedbatelná.

Výhody monitoringu vlhkosti:

  • Včasné odhalení problémů s vlhkostí
  • Prevence rozsáhlých škod a nákladných oprav
  • Přesná lokalizace defektu
  • Minimalizace provozních prostojů
  • Zajištění optimálního klimatu v objektu
  • Prodloužení životnosti konstrukce

Zelené střechy jsou skvělou alternativou k tradičním střešním krytinám, ale vyžadují důkladnou péči a monitoring. Inteligentní senzory vlhkosti představují efektivní a cenově dostupný způsob, jak předcházet škodám způsobeným vlhkostí a zajistit dlouhodobou funkčnost a estetickou hodnotu zelené střechy.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.