Rady nejen do zahrady – 2.díl

Přinášíme další tipy a rady, které ocení nejeden zahrádkář.

Aby byl řez přesný

Ne každý z nás si dokáže představit, jak bude koruna stromu či keře vypadat po prořezu. Na řezu přenosných balkonových rostlin nám přitom obzvlášť záleží. My se řídíme pořekadlem: „Dvakrát měř, jednou řež“. Když jsme letos prořezávali vzrostlou korunu oleandru, pomohli jsme si malým trikem. Na místa předpokládaného řezu jsme nalepili proužky žlutého lepícího papíru. Poté jsme zhodnotili, jak by prosvětlená koruna vypadala. Pokud jsme někde udělali chybu, mohli jsme ji jednoduše napravit. Tato malá pomůcka se nám velmi osvědčila. Získali jsme požadovaný tvar koruny a nemusíme tak litovat nechtěných škod.

Jak na škůdce pokojových rostlin

Puklice hnědá – vyrobíme si extrakt , uděláme výluh z 1 dílu tabáku a 10 dílů horké vody, 24 hodin necháme dostát, přecedíme, tento výluh buď postřikujeme nebo jim rostlinu zaléváme, rostlina nasaje otrávenou šťávu a škůdce zahyne, nepůsobí to ihned, chce to intenzivně opakovat.

Mšice, svilušky – důležité je, aby celá rostlina byla smáčena, svilušky žijí na spodu listů, uděláme si opět výluh z 1 dílu majoránkové drtě a 10 dílů vody. 24 hodin necháme vyluhovat, scedíme, stříkáme na rostliny.

Kyblíčky na převislé jahody

Velice se nám osvědčilo pěstování převislých jahod v závěsných květináčích. Oblíbili jsme si je pro jejich velmi chutné, menší plody. Navíc nakvétají po celé léto a tak je pořád na čem si pochutnávat. Truhlíky nás ale trošku omrzely, a tak jsme si pro letošní sezónu připravili pěstební nádobky sami. Využili jsme kyblíků od malířských nátěrů. Nejprve jsme je důkladně vyčistili a poté do nich ze spodu vyvrtali odtokové dírky. Kyblíčky budou zavěšeny nad záhonky na pletivovém plotě a tak případná odtoková voda nebude vadit. Potom jsme je oblepili samolepícími nepromokavými barevnými papíry. Vybrali jsme vždy šablony s motivem jahod. Aby se dekor, co nejvíce hodil. Na spod nádobky stačí potom dát trošku kvalitního hnoje, na to zahradnický substrát a zasadit sazeničky. V průběhu sezóny je občas přihnojujeme granulovaným kravským hnojem.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.